Trasy rowerowe

Szlak KORONA KOCICH GÓR biegnie wzdłuż głównego grzbietu Wzgórz Twardogórskich i Trzebnickich, stąd też nazwa, która nawiązuje do potocznego określenia całego pasma. Szlak jest zalecany bardzo dobrze wprawionym rowerzystom, gdyż obfituje w wiele ciężkich podjazdów (patrz na profil trasy na dole). 

Szlak jest oznakowany w terenie kolorem niebieskim i ma charakter liniowy (A --> B). Jego długość to ok. 100 km. Zaczyna się na granicy gmin Twardogóra i Syców, przy bitej drodze z Bukowiny Sycowskiej, do której można dojechać pociągiem. 

(I) Gola Wielka - Grabowno Wielkie (17 km): Pierwszy odcinek szlaku biegnie wzdłuż grzbietu Wzgórz Twardogórskich, zahaczając o jedno z ich najwyższych wzniesień - Chełstowską Górę (265 m n.p.m.). Trasa ma zróżnicowany charakter, prowadzi zarówno drogami leśnymi, jak i asfaltem. Po drodze warto zobaczyć drewniane kościoły w Chełstowie i Grabownie Wielkim oraz zabytki Twardogóry. Poza Twardogórą nie ma na trasie obiektów gastronomicznych.

Przebieg: Gola Wielka - Chełstowska Góra (265 m n.p.m.) - Chełstów (drewniany kościół św. Idziego) - Sądrożyce - Twardogóra - Grabowno Wielkie 

 


 

Kościół św. Idziego w Chełstowie.


(II) Grabowno Wielkie - Trzebnica (40,7 km): Drugi odcinek jest długi i wiedzie przez wschodnią część Wzgórz Trzebnickich, przeważnie po asfalcie i nielicznych drogach gruntowych z wieloma podjazdami. Po drodze warto zwrócić uwagę na kościół w Łuczynie, pałace w Rzędziszowicach i Czachowie, Las Bukowy w Trzebnicy. W Cielętnikach warto zatrzymać się w Winnicy Michlewicz.

Przebieg: Grabowno Wielkie - Bukowinka - Białe Błoto - Sadków - Łuczyna - Siekierowice - Rzędziszowice (neobarokowy pałac z z XIX w.) - Kopiec - Miłonowice - Cielętniki (Winnica Michlewicz) - Tarnowiec - Sucha Mała - Sędzice - Czachowo (neorenesansowy pałac z XIX/XX w.) - Przełęcz Cicha (203 m n.p.m.) - Taczów Wielki - Brochocin (stacja kolejowa) - Trzebnica (Las Bukowy, Bazylika Św. Jadwigi). 

 


 

Właściciel Winnicy Michlewicz w Cielętnikach, fot. arch. pryw. 


(III) Trzebnica - Oborniki Śląskie (18 km): Trzeci odcinek jest najbardziej górzysty, prowadzi przez najwyższą, środkową część Wzgórz Trzebnickich, czterokrotnie przecinając ich grzbiety. Z tego w większości odkrytego terenu rozpościerają się rozległe widoki na Kotlinę Żmigrodzką i Dolinę Odry. Najtrudniejszy odcinek, zwłaszcza po opadach, to Piekary - Kuraszków. Po drodze, poza zabytkami Trzebnicy i Obornik Śląskich, warte uwagi są Winnica 55-100 w Rzepotowicach, restauracja ze stadniną koni w Kuraszkowie. 

Przebieg: Trzebnica (Bazylika) - Farna Góra (257 m n.p.m.) najwyższe wzniesienie tego odcinka, piękne widoki na sady trzebnickie - Farny Upłaz (punkt widokowy na Kotlinę Żmigrodzką) - Malczów (zabytkowy park dworski) - Rzepotowice (rozległy XIX-w. folwark i Winnica 55-100 - Miejsce Przyjazne Rowerzystom) - Przecławice - Przełęcz Trójniak (220 m n.p.m.) - Piekary - Długa Hala (218 m n.p.m.) zjazd zboczem wzgórza Gnieździec (226 m n.p.m.), zwanym wzgórzem paralotniarzy - Kuraszków (Akademia Kuraszków - hotel i restauracja w duchu slow food - Miejsce Przyjazne Rowerzystom; dwór obecnie schronisko młodzieżowe, dąb napoleoński) - Przełęcz Szarotka (227 m n.p.m.) - Oborniki Śląskie (stacja PKP).


 

Akademia Kuraszków - hotel, restauracja, stadnina koni, fot. arch. pryw.


(IV) Oborniki Śląskie - Strupina (17 km) --> Skokowa (PKP): Ostatni odcinek szlaku Korony Kocich Gór prowadzi przez zachodnią, lesistą część Wzgórz Trzebnickich. Szlak traci swój górski charakter, podjazdy nadal występują, ale są łagodniejsze. Trasa prowadzi północnym skłonem wzgórz do Górowa, by na końcu podjechąc na skraj Wzgórz Strupińskich. Po drodze warto zatrzymać się w Bagnie (rozległy kompleks pałacowy z parkiem, siedziba Salwatorianów), pałac w Górowie i dwa kościoły w dawnym miasteczku, dziś różanej wsi - Strupinie, gdzie kończy się szlak. Można dojechać do Skokowej, gdzie jest stacja kolejowa relacji Wrocław - Poznań. 

Przebieg: Oborniki Śląskie (miasteczko uzdrowiskowe - Leśne - Osola (wieś letniskowa) - Osolin (wieś letniskowa) - Bagno (w pobliżu grodzisko z I poł. XVIII w. i pomnik Günthera Kisslinga, syna właściciela pałacu, który zginął w I wojnie światowej) - Górowo (grodzisko stożkowe z XII-XIV w.; zaniedbany pałac wzniesiony ok. 1800 r. dla Adolfa von Knobelsdorfa) - Strupina (dziś wieś, kiedyś dobrze rozwinięte miasteczko, które w 1861 r. liczyło 903 mieszkańców; mocno zniszczona w 1945 roku, kiedy to utraciła prawa miejskie). 

 

Dziedziniec pałacu w Bagnie

 


 PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 


 

Chcesz GPX trasy? Pobierz bezpośrednio spod mapy lub zgłoś się do nas:   biuro@dkr.travel.pl

 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nasbiuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : trudna ze względu na dystans i przewyższenia Rekomendowany rodzaj roweru : MTB Standard trasy: oznakowany szlak rowerowy Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Rodzaj oznakowania : szlak niebieski

Region

Wzgórza Trzebnickie, Nizina Oleśnicka

Gmina

Dobroszyce, Oborniki Śląskie, Prusice, Twardogóra, Zawonia, Trzebnica

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...