Za nami obchody międzynarodowego Dnia bez Samochodu. W tym roku świętowaliśmy 2 dni - 48 godzin, na trzech trasach, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników.
Zasada w tym roku była inna niż dotychczas - oznaczyliśmy w terenie 3 trasy, którymi uczestnicy mieli pojechać (lub pobiec) indywidualnie, bez udziału w zbiorowym rajdzie. Każdy miał tyle czasu, ile potrzebował, zaczynał wtedy, kiedy chciał, ważne że na metę przybył w sobotę lub niedzielę w godz. 12.00 - 18.00. Mimo zachowania dystansu społecznego i rezygnacji przez organizatorów z wielu atrakcji, tj, gry i zabawy dla dzieci z animatorem, terenowa nauka jazdy, wspólna biesiada do wieczora, udało się uczestnikom stworzyć fajny klimat imprezy rekreacyjnej. Wszystko zagrało - nadspodziewanie wysoka frekwencja, która bezpiecznie rozdzieliła się na dwa dni, 3 dystanse, różne godziny startu i przyjazdu na metę uczestników, piękne trasy, bogate w miłe dla oka krajobrazy, dobre oznakowanie przebiegu tras, wymarzona pogoda.
W obchodach Dni bez Samochodu (19 i 20 września) wzięło udział około 170 osób. Uczestnicy przyjechali z Wrocławia, Rawicza, Bojanowa, Miejskiej Górki, Obornik Śląskich, Wołowa, Wiszni Małej, Żmigrodu, Osieka, Chumiętek i Chwałkowa, Biedaszkowa, Kaszyc Milickich, Borówka, Trzebicka, Milicza, Świętoszyna, Stawczyka, Sobótki. Ok. 60 osób juczestniczyło w sobotę a 110 osób w niedzielę. 27 osób wybrało trasę pieszo-biegową, 77 krótką pętlę (20 km) a 66 długą pętlę (40 km). Zadaniem uczestników było odszukanie 5 z 8 punktów kontrolnych, umieszczonych na trasie, wykonanie sobie zdjęć na ich tle i przesłanie do organizatorów.
Najmłodszy uczestnik miał 1,5 roku a najstarszy prawie 90. Wydaliśmy 170 talonów na posiłek regeneracyjny. Dodatkową atrakcją, z której skorzystali uczestnicy było darmowe zwiedzanie zabytkowej baszty oraz malowanie koszulek i toreb. Uczestnicy otrzymali gadżety od organizatorów: koszulki, torby bawełniane, plecaki, kubki, bidony (przekazane z Ministerstwa Infrastruktury), mapy i przewodniki a dodatkowo breloczki, odblaski i długopisy.
Impreza została zorganizowana po raz trzeci, w tym roku została ponownie wpisana w kalendarz unijnego European Mobility Week, kalendarz obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności oraz objęta honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego.
Za możliwość realizacji wydarzenia dziękujemy włodarzom, sponsorom, partnerom lokalnym:
* Urzędowi Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za udzielenie dotacji na organizację wydarzenia.
* Pracownikom Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie za pomoc w organizacji i promocji wydarzenia.
* Dyrekcji i pracownikom Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie za nieocenione wsparcie organizacyjne i umożliwienie darmowego zwiedzania BAszty.
* Pracownikom Informacji Turystycznej "Baszta" za pomoc w organizacji. nictwu Żmigród i Leśnictwu za pomoc i umożliwienie poprowadzenia trasy rajdu przez teren Nadleśnictwa.
* Radio Eska - Sebastian Stelmach - za promocję wydarzenia.
* Stowarzyszeniu Borówek za obecność i nieodpłatne wypożyczanie tandemów uczestnikom wydarzenia.