Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności zakończyliśmy Dniem bez Samochodu, który świętowaliśmy 24 września w Miliczu.
VI Dzień bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej przeszedł już do historii. Śmiało możemy powiedzieć, że były to najbardziej liczne obchody. Frekwencja dopisała na 200%. Dzięki takim wydarzeniom i Wam, wiemy, że nasz region jest najprawdziwszą rowerową destynacją.
Uczestnicy podczas odprawy przed wyjazdem na jedną z tras, fot. Marta Kamińska/DKR
W łącznie 4 trasach, które dla Was przygotowaliśmy wraz z naszymi przewodnikami rowerowymi, udział wzięło ponad 200 osób. Największa frekwencja była na dwóch trasach: (25 km) – rodzinnej oraz gości audycji Ostre Koło z Radiem Wrocław (łącznie ponad 90 osób). Natomiast uczestnicy tras średniej (50 km) i długiej (65 km) (Łącznie ok. 110 osób) zdali sprawdzian z kondycji, wytrwałości i samodyscypliny. Te grupy były świetnie przygotowane kondycyjnie, doskonale się bawili i zintegrowali. Dzięki przydzielonym do grup przewodnikom nie doszło do żadnych nieprzyjemnych czy niebezpiecznych zdarzeń i wszyscy w komplecie dojechali na metę w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, gdzie wzięli udział w pikniku.
Grupę Ostre Koło prowadzili; Mariola Kaczmar, Krzysztof Firek, Jakub Wencek. Grupę rodzinną prowadzili Janusz, Anna, Stanisław Dajczman w asyście Łukasza, Alicji i Wojciecha Dziarkowskich. Grupę średnią prowadził Marcin Mruk w asyście Małgorzaty Sochy i Łukasza Wójtowicza, a grupę długą Dariusz Budnik z Danielem Lorkiem.
Grupa średnia (50 km) po przyjeździe na metę. Fot. Marta Kamińska/DKR
Po przyjeździe na metę na rowerzystów czekała przepyszna i pożywna grochówka, bilet do Muzeum Bombki i możliwość wygrania ciekawych nagród rzeczowych i voucherów w kole fortuny. Harcerki z Hufca ZHP Powiatu Milickiego wsparły organizatorów w konferansjerce, kole fortuny, grach i zabawach dla dzieci a członkinie Harcerskiego Klubu Ratowniczego "Erka" w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Odbyło się też zwiedzanie Sali Druha Bolka z harcerską przewodniczką Sandrą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska współorganizatora - Gminy Milicz z materiałami o regionie i gadżetami rowerowymi, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu z grami edukacyjnymi np. na temat negatywnego wpływu alkoholu i narkotyków na umysł, wzrok czy refleks kierowcy, rowerzysty czy kajakarza, w którym bardzo pomocne były alko- i narkogogle, tandemy udostępnione przez Stowarzyszenie Borówek, czy wreszcie bezpłatny serwis rowerowy i porady udzielane przez Dawida Szafrana, właściciela serwisu DawBike.
Dawid Szarfan podczas naprawianiadrobnych usterek w rowerach naszych uczestników, fot. Marta Kamińska/DKR
Bardzo dobrze zostały przyjęte też pokazy rowerowego „freestylu” zafundowane nam przez milicką młodzież - Kamila Drozdę, Szymona Skworca i kolegów. Naprawdę miło patrzyło się na pełnych pasji młodych akrobatów , którzy udzielili też wielu cennych rad, jak wykonywać takie akrobacje w sposób bezpieczny dla siebie i innych.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, osobom zaangażowanym w organizację i realizację tego wydarzenia, przewodnikom rowerowym, harcerzom i darczyńcom, zwłaszcza usługodawcom z sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom: Stawy Milickie SA, Rowerowy Lubiąż, Janiak Rowery, Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie, CETS - Krośnice, GOSiR Krośnicka Przystań PARK WODNY i Bar Strzelec w Praczach.
Dzień bez Samochodu już za rok. Mamy nadzieję, że będziecie znów z nami tak licznie. Pięknie dziękujemy!
Zdjęcia w galerii: Marta Kamińska/DKR