W konferencji wzięło udział ponad 50 osób - włodarzy, przewodników rowerowych, członków organizacji i instytucji zaangażowanych w rozwój turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku.
W poniedziałek 4 grudnia, w Miliczu podczas konferencji "Znana i renomowana Dolnośląska Kraina Rowerowa - silna marka turystyczna Dolnego Śląska" wraz z naszymi członkami, partnerami, sympatykami i zaproszonymi gośćmi podsumowaliśmy 5 lat pracy na rzecz marki turystycznej oraz liczne działania promocyjne zrealizowane dzięki dotacjom otrzymanym ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w roku 2023, tj. wizyta studyjna blogera ZnajKraj, filmy promocyjne, szkolenia dla instruktorów rowerowych, giełda współpracy pomiędzy usługodawcami w ramach sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom oraz rozbudowa i modernizacja portalu Dolnośląska Kraina Rowerowa oraz aplikacji.
Przywitanie gości i słowa wstępu Roberta Lewandowskiego - prezesa DKR, fot. Łukasz Gościniak
Dla promocji Dolnośląskiej Krainy Rowerowej jako destynacji turystycznej udało się wiele zrobić dzięki dobrej współpracy ludzi z różnych kręgów: instytucji, organizacji, grup nieformalnych, dla których turystyka rowerowa to miłość, pasja, praca i hobby...a jak się okazuje również przyszłość! Dzięki współpracy, działaniom realizowanym dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym (MSiT, UMWD) w dość krótkim czasie udało nam się wejść do czołówki destynacji rowerowych i przebić się do świadomości Dolnoślązaków. Przed nami jeszcze wiele pracy i wspólnych działań, by dostać się do czołówki ogólnopolskiej.
Po przywitaniu gości i słowach wstępu prezesa Zarządu Roberta Lewandowskiego, głos zabrał burmistrz Milicza Piotr Lech. Przed laty, jako starosta milicki, wspólnie ze starostą trzebnickim Robertem Adachem, byli inicjatorami budowy drogi rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej. Od tego czasu do projektu rozbudowy dróg przyłączyło się kilka kolejnych samorządów, a drogi rowerowe przyciągnęły wielu turystów i stały się impulsem do rozwoju lokalnej gospodarki.
Wystąpienie Piotra Lecha - Burmistrza Gminy Milicz, fot. Łukasz Gościniak
W kolejnym wystąpieniu dyrektor biura DKR Marta Kamińska przedstawiła szereg zadań edukacyjnych, promocyjnych, turystycznych zrealizowanych w ostatnim czasie dla mieszkańców i turystów, w celu poznawania oferty regionu na rowerze. Działania te, że względu na atrakcyjną formułę i duże zainteresowanie, będą rozwijane w kolejnych latach, zarówno w ramach działalności publicznej Stowarzyszenia, jak i komercyjnej w formie biura wypraw rowerowych DKR Travel.
Natomiast dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Jakub Feiga przedstawił wyniki najnowszych badań dotyczące preferencji w turystyce rowerowej na Dolnym Śląsku i oczekiwań rowerzystów, wprost wskazał dalsze kierunki rozwoju - bardzo cenne wskazówki dla usługodawców i samorządów a Aleksandra Sieradzka -Stasiak z Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu przekazała najświeższe informacje z „placu budowy” Cyklostrady Dolnośląskiej, która zakłada stworzenie sieci dróg rowerowych regionalnych, krajowych i międzynarodowych przez Urząd Marszałkowski i lokalne samorządy. Inwestycje te będą się działy na całym naszym obszarze w najbliższych latach i będą mieć kolosalny wpływ na rozwój turystyki rowerowej krótko- i dalekodystansowej, a co za tym idzie lokalnej ekonomii. Warto się do tego dobrze przygotować, żeby nie przespać!
Wystąpienie Aleksandry Stasiak z ITR Wrocław to duża dawka wiedzy o planach rozwoju infrastruktury rowerowej na Dolnym Śląsku w najbliższym czasie, fot. Łukasz Gościniak
Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobił Szymon Nitka, autor topowego bloga rowerowego Znakraj, współpracownik National Geographic Traveler i turysta rowerowy, jak sam siebie określił. Szymon Nitka zjechał rowerem Polskę i Europę wzdłuż i wszerz a w maju 2023 podróżował po Dolnośląskiej Krainie Rowerowej. Podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami – zgarnęliśmy sporu plusów, ale też minusów, nad którymi musimy jeszcze popracować – zwłaszcza w sferze infrastruktury drogowej, po której prowadzą szlaki, komunikacji zbiorowej i usług, ale i tak, jesteśmy według niego wśród 3 najlepszych obszarów rowerowych Polski – obok Małopolski i Pomorza Zachodniego. Bardzo cenne, zwłaszcza dla samorządów, były też informacje dot. dobrych przykładów infrastruktury rowerowej, mostów, przepraw, barierek, płotków, dróg rowerowych po wałach rzecznych, w tunelach, lasach, rezerwatach. Mnóstwo bardzo przydatnej wiedzy podpartej pięknymi zdjęciami i fachowym komentarzem - na taki audyt właśnie liczyliśmy.
Barwne i charyzmatyczne wystąpienie Szymona Nitki, rowerowego obieżyświata. Fot. łukasz Gościniak.
Na zakończenie konferencji odbyło się jeszcze wręczenie certyfikatów dla instruktorów rowerowych, którzy w roku 2023 wzięli udział w cyklu szkoleń dofinansowanych ze środków samorządu województwa dolnośląskiego nt. wiedzy o regionie pt. „Przewodnik na dwóch kółkach” i zdobyli wiedzę o nieznanych wcześniej miejscach, atrakcjach, wydarzenia z przeszłości, trasach, przyrodzie, którą wykorzystają w swojej pracy z rowerzystami. Bardzo miłym akcentem były podziękowania od instruktorów za wkład pracy i serca w integrację środowiska rowerowego w DKR Marcie Kamińskiej i Agnieszce Prucnal z biura DKR. Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Znana i renomowana Dolnośląska Kraina Rowerowa – promocja regionu turystycznego wewnątrz i na zewnątrz”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Przewodnicy rowerowi z certyfikatami poświadczającymi ukończenie cyklu szkoleń, fot. Łukasz Gościniak
Zdjęcia w galerii: Łukasz Gościniak