Szkolenia dla branży turystycznej Dolnośląskiej Krainy Rowerowej dzięki dotacji ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
W roku 2024 ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego zrealizowaliśmy m.in. projekt wspierający rozwój kompetencji branży turystycznej - przewodników rowerowych z Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Przewodnicy rowerowi nie tylko przygotowują trasy rajdów i wycieczek, ale też organizują wyprawy, opowiadają uczestnikom o historii, przyrodzie, lokalnych smaczkach napotykanych na trasach, prezentują ciekawe miejsca i lokalnych usługodawców, do których warto zawitać podczas rowerowych wyjazdów. Dzięki realizowanemu projektowi mogliśmy zaoferować przewodnikom kilka istotnych szkoleń, które zwiększyły ich wiedzę i umiejętności, a co za tym idzie jakość świadczonych usług. Dzięki czterokrotnym spotkaniom, zorganizowanym za każdym razem w innym miejscu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej, przewodnicy mogli epiej poznać nieznane lub mało znane obiekty i lepiej zintegrować się z grupą.
Zakres szkoleń w roku 2024:
1. Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach podczas wydarzeń rowerowych - szkolenie poprowadził ratownik medyczny z Milicza, jeden z instruktorów turystyki kwalifikowalnej rowerowej - Daniel Lorek.
Szkolenie odbyło się w maju, na terenie baru Strzelec w Praczach, gmina Milicz. Uczestnicy wpierw zapoznali się z przepisami, informacjami teoretycznymi oraz procedurami, po czym przeszli do ćwiczeń praktycznych - odpowiednie ułożenie rannych, przywracanie krążenia, przywracanie czynności oddechowych, ćwiczenia z masażu serca itd. Uczestnicy ćwiczyli najpierw na fantomie a potem na sobie.
Ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy, pod okiem instruktora. Fot. DKR
2. Profesjonalna obsługa grup rowerowych w warunkach miejskich i poza miastem.
W ramach szkolenia ćwiczyliśmy oprowadzanie dla grup z elementami wiedzy historycznej, dotyczącej lokalnych zabytków, biografii, wydarzeń, oraz pomników przyrody. Szkolenie dotyczyło też profesjonalnej organizacji całodziennych i wielodniowych pobytów, z organizacją noclegów, wyżywienia, innych atrakcji oraz zarządzania grupą, dostosowania oferty do potrzeb grupy oraz osób indywidualnych w grupie.
Ćwiczenia praktyczne z wykorzystania walorów historycznych i kulturowych w przestrzeni miejskiej i poza miastem, fot. DKR
3. Tworzenie pakietów turystycznych - łączenie organizacji wypraw rowerowych z innymi formami aktywności.
W ramach szkolenia przeprowadzonego przez usługodawcę turystycznego dowiedzieliśmy co uwzględniać w planowaniu, jak wyeliminować czynniki ryzyka, jak uatrakcyjnić pobyt oraz jak radzić sobie w przypadku zaistnienia niezaplanowanych okoliczności w trasie, np. awarie rowerów, kontuzje, przewrócone drzewo na drodze (również wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas poprzednich szkoleń) Uczestnicy mieli okazję przećwiczyć w naturalnych warunkach sposoby organizacji atrakcyjnych wydarzeń i zmierzyć się z potencjalnymi trudnościami podczas złożonych imprez.
Szkolenie w terenie, jak reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. Fot. DKR.
4. Spotkanie podsumowujące przewodników, certyfikaty dla nowych instruktorów
Spotkanie służyło podsumowaniu wspólnych aktywności w 2024 roku, integracji instruktorów oraz wręczeniu certyfikatów nowym osobom, które nabyły kwalifikacje w roku 2024. Przy okazji spotkania tak licznej grupy przewodników, przeprowadziliśmy ewaluację zorganizowanych w 2024 imprez.
Podsumowanie, ewaluacja 2024 i planowanie 2025, fot. Marcin Mruk