MUZEUM SKANSEN
Marian Kowalski od 46 lat zgromadził i pieczołowicie odrestaurował ok. 3000 eksponatów, które prezentowane są w kilku pomieszczeniach zwanych Izbami. Znajdują się w nich zabytkowe meble, zegary, kufry, stroje ludowe, wózki dziecięce, lalki, żelazka, lampy naftowe, broń, maszyny wojskowe, sprzęt strażacki, sprzęt gospodarstwa domowego i in. "Wuja" Marian zna historie znajdujących się tu przedmiotów i chętnie opowiada ich dzieje przy kromce wiejskiego chleba z wiejskim smalcem.
Muzeum stale się rozwija, pozyskując wciąż nowe eksponaty i rozbudowując się. Funkcjonuje tu także dział Muzeum pod nazwą: Dom Chleba - zbiory zapoczątkował zabytkowy moździerz kamienny, pochodzący z okresu kultury łużyckiej liczący ok. 2000 lat, był on inspiracją dla Pana Kowalskiego do budowy Domu Chleba, w którym znajduje się m. in. Izba Kuchenna. Wyposażona jest we wszystko, czego używały gospodynie, a więc: sztućce, talerze, patelnie, garnki cynowe i kamienne, gąsiory i przedwojenna kuchnia belgijska.
Państwo Kowalscy zaproszonych gości częstują chlebem upieczonym w starym piecu chlebowym oraz specjalnością kuchni - żurkiem po kurpiowsku. Do Domu Chleba przylega stara Kuźnia, w której podczas prezentacji kowal kuje żelazo. W Izbie Rzemieślniczej zgromadzono sprzęt używany na wsi i używany w pracy na roli: maszyny rolnicze, stare brony, kosy, pługi, sieczkarnie, wjalnie do czyszczenia zboża, zabytkowy kierat, 100-letnie sanie, wozy, bryczki, maszyny od obróbki lnu, stare koła od wozów i inne przedmioty. W Izbie Zaprzęgowej obejrzeć można wszystko, co jest związane z jazdą konną i zaprzęgami. Na kominku, Marian Kowalski prezentuje swoje rzeźby. Najnowszym dobytkiem Muzeum jest zabytkowa karuzela elektryczna, która została ocalona przed zniszczeniem przez Pana Mariana. Została pieczołowicie odrestaurowana i zadaszona.
OFERTA MUZEUM:
Gospodarze chętnie udostępnią muzeum i pomogą w zorganizowaniu wszelkich imprez okolicznościowych o charakterze ludowo-kameralnym dla firm i osób fizycznych. Muzeum dysponuje salą konferencyjną na 50 osób z projektorem ściennym.
*WYCIECZKI dla grup zorganizowanych - szkolnych i prywatnych (zwiedzanie, ognisko, kuchnia polowa, rekreacja - ok. 6 godzin)
*IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE (dwie sale - ok. 80 miejsc; miejsce ogniskowe + zadaszone ławki i stoły - ok. 40 miejsc)
*WYSTĘPY KAPELI LUDOWEJ "Marciny"
KONTAKT:
Marcinowo 2, 55-100 Trzebnica
tel. 71 387 01 09
kom. 606 467 843
KAPELA LUDOWA „Marciny”
W Marcinowie od 1978 r. Gra i śpiewa kapela „Marciny”. Większość członków zespołu mieszka w Marcinowie. W przyśpiewkach znaleźć można motywy folkloru Lubelszczyzny, Kielecczyzny czy Kurpiów. Większość utworów opracował muzycznie Marian Kowalski, założyciel zespołu. W 2002 roku na festiwalu w Przysusze koło Opoczna Kapela otrzymała prestiżową nagrodę Oscara Kolberga za całokształt pracy artystycznej. W maju 2004 r. zespół odbył tournee po Litwie. W 2005 r. Marian Kowalski odznaczony został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
ZAŁOŻYCIEL MUZEUM - Marian Kowalski
Marian Kowalski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Losy wojny rzuciły go wraz z rodziną na kurpiowską wieś, gdzie jako mały chłopiec zetknął się z życiem, pracą i kulturą wiejską. Po 1945 r. zamieszkał w Marcinowie. W gospodarstwach znajdował stare sprzęty: meble, naczynia, narzędzia. Z czasem repatrianci, reemigranci i osadnicy zaczęli stapiać się w jednorodną dolnośląską ludność. Widząc postępujące zmiany, szybkie ulepszenia techniczno-cywilizacyjne niosące nieunikniony zanik tradycyjnych sprzętów i przedmiotów, zapragnął ratować ginące relikty sztuki i kultury ludowej. Zatrzymał je dla siebie i rosnących pokoleń. Wykorzystywał więc wszystkie wolne chwile na wyszukiwanie nikomu niepotrzebnych przedmiotów-świadków minionej epoki. Powstała kolekcja ilustrująca kulturę ludową ludności dolnośląskiej i kultury ludowe różnych grup napływowych. W styczniu br. Muzeum zostało zarejestrowane, a jego Regulamin uzgodniony z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.