Trasy rowerowe

!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!

 

Pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy jest szlakiem regionalnym, biegnącym wzdłuż całego biegu rzeki Barycz, od jej początku pod Odolanowem w woj. wielkopolskim, po ujście do Odry, w Wyszanowie, w woj. lubuskim. Przebiega przez takie miasta jak Odolanów, Milicz, Żmigród, Wąsosz oraz olbrzymie kompleksy znanych w świecie Stawów Milickich.

Szlak jest jedną z piękniejszych tras rowerowych, ukazujących specyficzny charakter tego wyjątkowego obszaru: pogranicza kulturowego, szachulcowej i ceglanej architektury, oraz krajobrazu stawów, które ukształtowały ten obszar i tożsamość mieszkańców. W rankingu najpiękniejszych tras rowerowych Dolnego Śląska Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej w roku 2021 zajął II miejsce. 

Szlak ma charakter liniowy A -> B  (poziomy), biegnie ze wschodu na zachód, liczy ok. 140 km. Szlakiem można jechać zarówno z Odolanowa do Wyszanowa, jak i odwrotnie. Zachęcamy jednak do przejazdy trasy w kierunku od źródeł do ujścia Baryczy, zgodnie z nurtem rzeki.  

Pokonanie całej trasy to wycieczka 3-4 dniowa. Dzienny dystans to optymalnie 35-45 km. Daje to wówczas możliwość odwiedzenia licznych atrakcji i zabytków oraz kontemplację światowej klasy przyrody. 

Dzieląc trasę na 4 etapy (4 dni) polecamy następujące odcinki:

(1) Odolanów – Grabownica

(2) Grabownica – Sułów

(3) Sułów – Kędzie 

(4) Kędzie - Wyszanów 


Od Grabownicy do Sułowa szlak pomarańczowy biegnie po trasie dawnej kolejki wąskotorowej.

 


(1) Na odcinku Odolanów – Grabownica szlak prowadzi przez krajobraz otwarty, rolniczy, wśród pół i łąk, niewielkich wsi rozproszonych wśród lasów i stawów rybnych (zwłaszcza Joachimówka, Grabownica), bogatych w gospodarstwa rolne, typowe dla tego obszaru budynki mieszkalne i gospodarcze z czerwonej cegły lub szachulcowe, można spotkać też domy z rudy darniowej. Warte uwagi są szczególnie Henrykowice, Bartniki, Wróbliniec, Joachimówka, Czatkowice czy Grabownica. Są to bardzo odludne okolice. Dodatkowo w pobliżu stawów na ciekach wodnych można obserwować ciekawe urządzenia hydrologiczne (np. jazy spiętrzające wodę, mnichy spustowe), wykorzystywane do prowadzonej tu od stuleci gospodarki rybackiej na stawach hodowlanych. W Grabownicy dodatkowo znajduje się lubiana przez turystów obserwacyjna Wieża Ptaków Niebieskich, ułatwiająca obserwację ptaków żyjących nad stawem Grabownica.


 

Św. Marcin w Odolanowie 



Stacja PKP w Odolanowie 


 

 Kapliczka w Potaszni, w tle chata wiejska w tradycyjnym stylu architektonicznym

 


 

 Wieża obserwacyjna "Ptaków Niebieskich" w Grabownicy pod Miliczem, nad stawem Grabownica


(2) Na środkowym odcinku szlaku GrabownicaSułów szlak wiedzie drogą rowerową trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Jest to oddzielona od ruchu samochodowego trasa, biegnąca albo wzdłuż drogi gminnej, albo lasem, z dala od samochodów. Nawierzchnia drogi na  przeważającej długości to szuter lub beton walcowany (wodoprzepuszczalny), na terenie miasta Milicz asfaltowa. Wzdłuż trasy znajduje się wiele ciekawych miejsc, wartych zobaczenia, np. figury kolorowych karpi (Grabownica, KOM, Milicz przy akwarium), przystanki stylizowane na dworce i stacje kolejowe czy z wagonami dawnej wąskotorówki (nawiązujące do historycznej milicko-żmigrodzkiej kolejki powiatowej). Odcinek ten nosi imię Ryszarda Szurkowskiego, wielkiego kolarza i mistrza świata, zwycięzcy Wyścigu Pokoju, który pochodzi z okolic Krośnic pod Miliczem. Stąd na tym odcinku, przy miejscach postojowych znajdują się tablice z informacjami nt. życia i dokonań.

Z uwagi na długość trasy i atrakcyjność turystyczną Milicza zachęcamy do dłuższej przerwy w tej niepisanej stolicy Doliny Baryczy. Rowerem można dojechać do wszystkich atrakcji, tj. akwarium plenerowe z taborem kolejowym (na szlaku), pałac Maltzanów, zamek Milicz, starożytne grodzisko, kościół Łaski, ptasi trakt, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z ekspozycją kolekcji bombek wytwarzanych w okresie powojennym itp. Dobrze jest tu zostać na nocleg w przytulnym pensjonacie lub agroturystyce (Miejsca Przyjazne Rowerzystom) np. Hubertówka (Nowy Zamek), domki letniskowe (Nowy Zamek), hotel Borowik (Milicz), W Starym Młynie (Niesułowice), Ceglany Dom (Koruszka) (więcej na www.dolnoslaskakrainarowerowa.pl/miejsca)

Na końcu tego odcinka, tj. w Sułowie szlak odbija w prawo, w stronę Łąk i Rudy Sułowskiej.

 


 

Witacz przy wjeździe do Rudy Milickiej 


 

Pałac Maltzanów w Miliczu od strony ogrodu

 


 

Bombka dolnośląska w KOM w Miliczu

 


 

(3) Na odcinku Sułów – Kędzie szlak prowadzi przez najpiękniejsze krajobrazowo i cenne przyrodniczo tereny stawów milickich. Wyjeżdżając z Sułowa warto przejechać przez rynek i położony nieopodal ośmioboczny kościół szachulcowy pw. NMP, dalej trasa wiedzie przez wieś Łąki do Rudy Sułowskiej, pomiędzy naturalnymi łąkami i stawami, gdzie o każdej porze roku obserwujemy mnóstwo różnorodnych ptaków. W Rudzie Sułowskiej można zatrzymać się w Centrum Edukacyjno- Turystycznym Naturum, gdzie znajduje się m.in. muzeum rybactwa Doliny Baryczy, ścieżki edukacyjne, organizowane są wycieczki bryczkami z przewodnikiem rybakiem-ornitologiem, można też skosztować lokalnej ryby w restauracjach 8 Ryb lub Głowaczówka. Miejscowości Ruda Sułowska – Grabówka – Niezgoda – Radziądz to podróż pomiędzy stawami, które ze względu na swój tradycyjny charakter, wielkość i naturalną linię brzegową, przypominają rozległe jeziora. Warto się tu zatrzymać i w ciszy kontemplować ten unikatowy krajobraz oraz żyjącą w swoim rytmie przyrodę, pełną roślinności, ptactwa, płazów, ssaków. Nie trzeba długo czekać, żeby zobaczyć lisa samotnika czy poruszające się stadnie dziki, sarny lub jelenie. Z Radziądza trasa prowadzi skrajem łąk i pół, przez Żmigródek, do Żmigrodu.


Szachulcowa stodoła w Kędziach


Żmigród to urocze miasteczko pogranicza, kiedyś niemieckie, zarządzane przez gospodarnych i postępowych Hatzfeldów (jeden z nich był na początku XX wieku nadburmistrzem Śląska), dziś również prężnie się rozwijające i przyciągające turystów. Warto się tu zatrzymać i zwiedzić choćby Zespół Pałacowo – Parkowy z zabytkową basztą obronną z XVI w. i rozległym, zadbanym parkiem. Ze Żmigrodu szlak prowadzi wsiami i lasami do Kędzi. Tu szlak kończy się nad szerszą i okazalszą, niż na wcześniejszych odcinkach, Baryczą.


(4) Ostatni odcinek Kędzie - Wyszanów prowadzi przez najbardziej odludne tereny Doliny Baryczy, do ujścia rzeki do Odry. Na tym odcinku jedziemy przez rozsypane pomiędzy polami, łąkami i lasami małymi wioskami gminy Wąsosz i Niechlów. Ruch na drogach jest tu zdecydowanie mniejszy, przyroda zachwycająca, rzeka Barycz spektakularnie meandruje i jest o wiele szersza, głębsza i dzika niż u swoich źródeł pod Odolanowem. Na tym odcinku mijamy takie wioski i miasteczka jak: Ługi, Wąsosz, Lechitów, Wierzowice Wielkie, Ryczeń, Osetno i Wyszanów. Z wartych uwagi zabytków i atrakcyjnych miejscach na tej trasie, mamy: Zamek książęcy w Wąsoszu w XVIII w. przekształcony w pałac barokowy, neogotycki kościół parafialny Św. Józefa Oblubieńca w Wąsoszu, gotycki kościół filialny Niepokalanego Serca NMP w Wąsoszu (do 1945 r. ewangelicki św. Mateusza, 1580) czy platan klonolistny w Lechitowie. 


 Most na rzece Barycz w Kędziach

 


 

PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 

 

Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl

 


POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy?   Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl   

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : trudna ze względu na dystans Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: oznakowany szlak rowerowy Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Rodzaj oznakowania : szlak pomarańczowy

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Milicz, Wąsosz, Żmigród

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...