!! Tę trasę zaliczamy do lokalnych TOP 5 !!
Trasa biegnie po nasypie dawnej Milicko-Żmigrodzkiej Kolejki Powiatowej, która została zbudowana pod koniec XIX w. i służyła początkowo do transportu różnych dóbr, a później również jako kolejka dojazdowa dla mieszkańców. Można z nią było dojechać z Wrocławia (Breslau) z Dworca Świebodzkiego przez Trzebnicę, Prusice, Żmigród do Milicza i kończyła bieg w Sulmierzycach. Kolejka kursowała do lat 90-tych XX wieku, kiedy to została wyparta przez transport autobusowy i kolej normalnotorową oraz samochody osobowe. Do dziś wielu mieszkańców wspomina kolejkę z rozrzewnieniem.
Fot. z archiwum Stowarzyszeni Wrocławsko-Milickiej Kolei Wąskotorowej
W roku 2004 na pozostałym po kolejce nasypie powstało pierwsze 20 km drogi rowerowej, z Sułowa do Grabownicy. Obecnie drogą można jechać z Nowego Dworu pod Trzebnicą do Grabownicy za Miliczem. Zaplanowane są kolejne odcinki. Droga rowerowa wiedzie w większości przez tereny odludne, leśne, skrajem pól czy łąk, czasem tylko wjeżdża do miejscowości (np. na odcinku Nowy Dwór pod Trzebnicą - Prusice czy w okolicach Milicza). Ale dzięki temu możemy zobaczyć piękne budowle, zabytki i atrakcje i przyjżeć się z bliska lokalnej architekturze (np. chaty czy stodoły szachulcowe).
Główne miasta na trasie: Prusice, Sułów, Milicz.
Na odcinku od Nowego Dworu do Prusic trasa ma charakter „miejski”, biegnie wzdłuż dróg publicznych, przejeżdża przez miejscowości lub jest wytyczona po drodze publicznej. Wyjeżdżając z Prusic jedzie praktycznie aż do Milicza lasem, w sporej odległości od zabudowań i dróg. Przecina miasto Milicz i kieruje się dalej skrajem lasu i pół do Grabownicy, nad stawami.
Na odcinku od Sułowa do Grabownicy trasą kolejki wąskotorowej prowadzi pomarańczowy szlak rowerowy Doliny Baryczy i nosi imię Ryszarda Szurkowskiego. Na całej długości tego odcinka, przy miejscach postojowych, znajdują się tablice przypominające sportowe dokonania wielokrotnego mistrza świata w kolarstwie i olimpijczyka, który urodził się i wychował w małym Świebodowie pod Krośnicami (w powiecie milickim).
Atrakcją trasy są przystanki dla rowerzystów stylizowane na stacje kolejowe, z elementami taboru kolejowego oraz semaforami czy szlabanami. Na odcinku od Sułowa do Grabownicy spotkanie bardzo fotogeniczne kolorowe karpie.
Jest to jedyna w regionie spójna trasa rowerowa w standardzie drogi dla rowerów, komfortowa i bezpieczna, ma turystyczny i krajobrazowy charakter. Ze wzgledu na swoją łatwość jest polecana wszystkim bez wyjątku, zwłaszcza rodzinom z dziecmi, osobom początkującym czy nie lubiącym się męczyć.
Fragment drogi rowerowej trasą wąskotorówki w Grabownicy (obecnie początek lub koniec trasy)
Elementy taboru wąskotorówki przy przystanku rowerowym w Miliczu
CO WARTO ZOBACZYĆ na trasie?
Trzebnica | Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej (możliwość zwiedzania)
Pawłów Trzebnicki | pierwsza polska szkoła podstawowa na Dolnym Śląsku po zakończeniu wojny w 1945. W budynku tym wcześniej też funkcjonowała szkoła (obiekt można oglądać tylko z zewnątrz) oraz Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (kościół na planie ośmiokąta, w tradycyjnym lokalnym stylu architektonicznym).
Prusice | zabytkowa zabudowa rynku, ratusz, kościół św. Jakuba, z tumbą nagrobną Melchiora Hatzfelda, który otrzymał Żmigród i Prusice za zasługi w wojnie 30-letniej (1618-1648)
Szwedzki Kamień/ Słup Napoleona | słup graniczny z XVII w., usytuowany wówczas na granicy wolnych państw stanowych – żmigrodzkiego i milickiego oraz posiadłości klasztoru cysterek w Trzebnicy, o który, według legendy, szwedzcy żołnierze podczas Potopu Szwedzkiego ostrzyli swoje rapiery (miecze). Obecnie kamień stoi na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz, Żmigród.
Sułów | ekspozycja taboru wąskotorówki, zabytkowy budynek dworca Sułów Milicki (obecnie dom mieszkalny).
Milicz | szachulcowy kościół pw. Andrzeja Boboli (tzw. Łaski) (zwiedzanie po umówieniu, tel. 71 383 00 29), klasycystyczny Pałac Maltzanów z parkiem w stylu angielskim (zwiedzanie tylko zewnątrz, wewnątrz znajduje się Technikum Leśne), Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z ekspozycją unikatowej kolekcji bombek wytwarzanych po II wś. w Miliczu oraz salą druha Bolka, harcerza i inwalidy, który przemierzył na rowerze cały świat. Wstęp płatny (ok. 5-6 zł)
Ruda Milicka | zabytkowa gajówka z 1812 r. (niestety aktualnie w złym stanie technicznym, możliwość oglądania z pewnej odległości), najstarszy budynek mieszkalny w regionie, cmentarz ewangelicki.
Grabownica | wieża widokowa nas stawem Grabownica (dostęp wolny 24/7)
Szwedzki Kamień/Słup Napoleona na trójstyku gmin Trzebnica, Milicz i Żmigród na trasie pomiędzy Gruszczeczką a Książęcą Wsią
Wrocławski tramwaj - czytelnia w Rudzie Milickiej
Ekspozycja bombek w KOM w Miliczu
Chcesz GPX trasy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl
POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym: dolnoslaskakrainarowerowa@gmail.com). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.