Ciekawe miejsca

Dzisiejszy kościół p.w świetego Wojciecha w momencie powstania był kościołem filialnym  Strupiny. Posiadał również   kaplicę pogrzebową z 1586 roku.  W 1701 r. został przebudowany na nowo Od 1720 roku stał się samodzielna parafią.

Źródła historyczne podają, iż  w 1835 r. wieś zamieszkuje 252 mieszkańców, z których 243 to ewangelicy, a tylko 9 wyznaje katolicyzm. Macierzystym kościołem dla ludności ewangelickiej jest kościół w Strupinie. We wsi znajduje się kościół filialny z kaplicą pogrzebową, w którym dwóch duchownych ze Strupiny co 14 dni odprawia nabożeństwa.
W przeszłości zwierzchnikiem warzęgowskiego kościoła był Hans von Motschelnitz, przełożony kościelny ze Strupiny, który swoim spadkobiercom przykazał pochować się w wybudowanym grobowcu. Na ten pochówek i na odprawienie nabożeństw sporządził on odpowiednią umowę z ówczesnym proboszczem ze Strupiny Leschke, datowaną  na dzień 21 sierpnia 1586 roku.

Dzisiejszy kościół wybudowano w 1862 roku. W roku 1894 został odłączony od Strupiny.

Na jednej ze ścian znajduje się XVIII wieczna górna połowa kamienia grobowego zmarłego rycerza w peruce.Przed II wojną światową parafia warzęgowskiego kościoła obejmowała: Warzęgowo, Siodłkowice, Stęszów, Nieszkowice, Pieruszę i Sławowice.

Diakonami i pastorami w Warzęgowie byli:
1584- Stanislaus Arnold; 1592- Michael Johannes; 1595- Thomas Heinius (Heinikus); 1621- Paulus Klein; 1628- Johann Stoschius; 1645- Gottfried Bohl (Pohl); 1659- Heinrich Heinius; 1677 i 1700- Abraham Jäschke; 1711- Ernst Friedrich Scholz; 1719- pastor Sinapius; 1724- Gottlieb Sigmund Hempel; 1738- Andreas Urlici; 1755- pastor Karl Wilhelm Müller; 1770- pastor Johann Gottlieb Döhring; Ostatnim pastorem był Hans Schreiber.

Obecnie kościół w Warzęgowie jest kościołem filialnym pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Dekanat znajduje się w kościele parafialnym w Strupinie.  Jest obiektem doskonale zachowanym. Skrywa wiele tajemnic, chociażby pogłoski o tunelu łączącym kościół z kościołem w Strupinie. O nieodkrytych podziemiach kościoła, do których miejscowi potrafią wskazac wejście. Przy kościele znajduje się cmentarz poniemiecki. Dziś rośnie tu trawa i drzewa, wśród których znajdują się groby, którymi od kilku lat zajmują Se uczniowie ze szkoły w  Warzęgowie. Do kościoła należała niegdyś plebania, dziś dom prywatny. (...)

 

Opracowanie:
Julita Pietras, Aleksandra Rudnicka, Dominika Kmiec, Natalia Kiedek, Aleksander Chwiszczuk – Szkoła Podstawowa w Warzęgowie
Opiekun prowadzący: Agnieszka Fęglerska -Warchoł

Źródło: migbp-wolow.pl

Region

Dolina Środkowej Odry

Gmina

Wołów

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...