Trasy rowerowe

Szlak niebieski występujący na oznakowaniu pod nazwą "Szlak Stawów Milickich" przebiega z Czatkowic przez Rudę Milicką, Milicz i Sułów do Rudy Sułowskiej, łącząc dwa największe kompleksy Stawów Milickich: Stawno i Rudę Sułowską. Polecamy go ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na tej trasie znajduje się też sporo atrakcji i punktów gastronomicznych. 

 


 

Charakterystyczny widok stawów z łodzią rybacką do karmienia ryb.

 


 

Bielik i żurawie to wcale nie jest rzadko spotykany widok na stawach milickich, fot. Agnieszka Floryczyk


 

Trasa prowadzi głównie szosami o małym natężeniu ruchu, z wyjątkiem odcinka Sławoszowice - Sułów, gdzie należy zachować wyjątkową ostrożność. Szlak na charakter liniowy, osoby dojeżdżające do szlaku samochodem, drogę powrotną muszą przejechać albo tą samą trasą, albo skorzystać ze szlaku pomarańczowego. Propozycja takiej wycieczki jest umieszczona w jako odrębna trasa (TRASA POMARAŃCZOWO-NIEBIESKA).

 


 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

Czatkowice - początek szlaku; przy ul. Rzecznej, po drugiej stronie Strugi Czatkowickiej, zachowane są drewniane chałupy o konstrukcji sumikowo-łątkowej z końca XVIII w. (rodzaj konstrukcji drewnianej szkieletowej). Na Strudze można zauważyć liczne urządzenia hydrotechniczne, służące do regulacji poziomów wody w stawach (ma to związek z gospodarką rybacką). 

Grabownica - wieś nad stawem Grabownica, największym w kompleksie Stawno (283 ha). Nad stawem znajduje się Wieża Ptaków Niebieskich, wysoka na 13 m, 3-poziomowa, do obserwacji ptaków i zwierząt leśnych. Tuż przed zjazdem do wieży znajduje się oryginalny drewniany jaz spiętrzający wodę. Za Grabownicą, w stronę Rudy Milickiej, cmentarz ewangelicki z 2 poł. XIX w., na którym znajdują się mogiły niemieckich i polskich mieszkańców. W Grabownicy rozpoczyna się słynna droga rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej. 

Ruda Milicka - jedna z piękniejszych wsi Doliny Baryczy, położona u wrót rezerwatu ornitologicznego. Z inicjatywy mieszkańców nazwana "Ptasią Wioską". Elementem integrującym mieszkańców oraz nawiązującym do ptasiego charakteru wsi są m.in. unikatowe tabliczki z numerami domów i wizerunkami ptaków. Każdy dom ma innego ptasiego patrona. W Rudzie znajduje się też inny unikat na skalę całego regionu - chata z 1812 roku wybudowana w konstrukcji szachulcowo-ryglowej (tzw. Fachwerk/mur pruski) "Gajówka", jedyna taka w Dolinie Baryczy. Została wybudowana przez hr. Andrzeja Maltzana dla zarządcy lasów, po wojnie była mieszkaniem pracowników leśnych i ich rodzin. Obecnie jej stan techniczy pogarsza się, trwa walka o jej remont i uruchomienie małego muzuem. 

 


 

Zabytkowa Gajówka z 1812 roku - najstarszy tego typu budynek w Dolinie Baryczy.

 


Milicz - siedziba gminy i serce Doliny Baryczy; kościół św. Andrzeja Boboli, ruiny średniowiecznego zamku biskupów wrocławskich, klasycystyczny Pałac Maltzanów (XVIII w.), obecnie Technikum Leśne; zalew rekreacyjny, kąpielisko Karłów, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny z Muzeum Bombki Milickiej i Salą Druha Bolka, grobowiec Joachima von Maltzana z lat 30 XX w., przedostatniego właściciela Milicza. 

Koruszka - wieś pośrodku lasu, tuż przed wsią w prawo Ostoja Konika Polskiego (jedna z 5 rezerwatowych hodowli koni tej prymitywnej rasy koni); Ceglany Dom i hodowla alpak (w ofercie są spacery z tymi przemiłymi zwierzętami i nauka karmienia, tel.:  697 987 326)

Jaz Sułów na Baryczy, za nim leży kompleks ośrodków wypoczynkowych wrocławskiego MPK (tzw. campingi)

Sułów - wieś letniskowa, do 1945 miasto, na trasie Milicz - Żmigród. Piękna małomiasteczkowa zabudowa rynku, w jednej z kamienic zatrzymał się w podróży w 1831 Juliusz Słowacki. Wewnątrz kamienicy znajduje się Izba Regionalna z ekspozycją archeologiczną. Obok rynku barokowy pałac Burghausów z XVII w. (można oglądać jedynie zza płotu). Do niedawna można było podziwiać też imponujący spichlerz z 1 poł. XVIII w. z muru pruskiego, ale budynek spłonął. Kościół poewangelicki Matki Boskiej Częstochowskiej, również z muru pruskiego, na planie ośmioboku, kościół św. Piotra i Pawła. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz Marki Boskiej Niepokalanie Poczętej przywieziony przez przesiedleńców z Baru pod Lwowem. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.

Ruda Sułowska - koniec szlaku. Wieś wśród stawów milickich. Pierwotnie osada rybacka, dziś siedziba spółki Stawy Milickie SA. Ruda S. nosi miano "bocianiej wioski", gdyż znajduje się tu największe skupisko gniazd bociana białego na Śląsku. Stale gniazduje tu 10-12 par. We wsi znajduje się Centrum Edukacyjno-Turystyczne CET Naturum z hotelem, restauracją, muzuem rybactwa Doliny Baryczy, zwierzyńcem i ścieżką zmysłów. CET organizuje też wycieczki fotosafari do rezerwatu ornitologicznego. Wejście tylko z przewodnikiem - rowerem lub meleksem (tel.: 71/ 759 08 88).  

 


 

 Zwierzyniec w CET Naturum w Rudzie Sułowskiej, fot. Paweł Kucharski Travart

 


 

GDZIE MOŻNA ZJEŚĆ NA MIEŚCIE? POLECAMY DANIA RYBNE!

1. Grabownica - Restauracja Grabownica 

2. Ruda Milicka - stoisko Smakowita Wieś oraz Przystanek Kawa (riksza kawowa) - oferta sezonowa 

3. Milicz - zalew rekreacyjny - Restauracja nad Zalewem, latem food trucki 

4. Milicz - restauracja Parkowa (Miejsce Przyjazne Rowerzystom)

5. Ostoja - smażalnia ryb na Ostoi (gospodarstwo rybackie Milicz) - oferta sezonowa 

6. Sułów - Karpik pod Strzechą (campingi) - oferta sezonowa 

7. Ruda Sułowska - Gospoda 8 Ryb, Zajazd Głowaczówka 

 


 

 

taras Gospody 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej, fot. P. Kucharski Travart

  

Zdjęcia przyrody i obiektów (poza Gajówką) dzięki uprzejmości Stawów Milickich - fot. Agnieszka Florczyk i Paweł Kucharski. 

 


 PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 

  


 

Chcesz otrzymać plik GPX trasy? Pobierz go pod mapą lub napisz do:   biuro@dkr.travel.pl

 


 

POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nas:   biuro@dkr.travel.pl   

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : łatwa Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: oznakowany szlak rowerowy Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Rodzaj oznakowania : szlak niebieski

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Krośnice, Milicz

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...