Trasy rowerowe

Proponowana trasa biegnie unikatową ścieżką przyrodniczą po stawach krośnickich. Ma formę pętli o długości 9 km. Zachęcamy do dojazdu do Krośnic rowerem, pociągiem (na stacji PKP rozpoczynamy niniejszą trasę) lub samochodem (polecany parking przy Krośnickiej Kolei Wąskotorowej). Trasa jest łatwa, płaska i wyjątkowo urodziwa, idealnie nadaje się na rodzinną wycieczkę z piknikiem. Prowadzi głównie groblami 11 stawów należących do kompleksu Zakładu Rybackiego w Krośnicach, który należy do Stawów Milickich SA. Są to obręby hodowlane, zatem można się poruszać tylko wyznakowaną ścieżką uzgodnioną z w/w zarządcą terenu. 

Ścieżkę można pokonywać pieszo lub rowerem w zorganizowanych grupach pod opieką przewodnika. Oznakowana jest malowanymi na pniach drzew białymi kwadracikami wielkości 10x10 cm, z zieloną przepaską po przekątnej. Dwa razy do roku, podczas Rajdu Rowerowego Śladami Ryszarda Szurkowskiego, ścieżką biegnie trasa rodzinna rajdu. Polecamy ją miłośnikom przyrody, zwłaszcza ptaków i wiekowych drzew. Na całej trasie spotykamy bowiem wiele kilkusetletnich dębów.


 

 

Trasa ścieżki przyrodniczej wiedzie po stawowych groblach porośniętych wiekowymi drzewami.

 


 

Dojazd do ścieżki przyrodniczej to około 1,5 km drogi, w części utwardzonej, wiodącej od ulicy Kolejowej w Krośnicach (w pobliżu stacji PKP). Prowadzi nią oznakowany na czarno szlak rowerowy.

Na końcu ul. Kolejowej warte uwagi są XIX - wieczne domy z rudy darniowej. Jest to praktycznie jedynie dziś widoczna pozostałość po zakładzie hutniczym, który zajmował się wytopem żelaza z rudy występującej płytko pod darnią, zazwyczaj w postaci ziarnistej, tworzącej się w warunkach stałej wilgotności. Istnienie zakładu hutniczego było nieodłącznie związane ze stawami, gdyż to miejsca eksploatacji rudy stawały się miejscem zakładania zbiorników wodnych.

Trasa prowadzi wzdłuż następujących stawów: Chełm (po lewej podmokły las olchowy i stare dęby; nad stawem znajduje się betonowa rampa, z której rozciąga się panorama na staw), Duża Przystań (po prawej) i staw Wrzosowy (po lewej) ze stanowiskiem chronionej i rzadkiej rośliny wodnej – grzybieni białych; stawy połączone są śluzą, na ktόrej widnieje data jej budowy – rok 1934. Jest to też dogodne miejsce do obserwacji ptakόw przez lunetę. Dalej staw Mała Przystań (mnich datowany na 1926 r.) i Mały Karol z licznymi stanowiskami salwinii pływającej, natomiast po lewej staw Wrzosowy. Przy końcu stawów Wrzosowego i Małego Karola rozwidlenie drόg, na którym ponownie obieramy kierunek wschodni. Grobla początkowo wiedzie między Małym Karolem (po prawej) a stawem Brzozowym, by po kilkuset metrach doprowadzić nas do Dużego Karola   (prawa strona) i stawu Lipsk i staw Graniczny; po stronie prawej płynie rów opaskowy, a nieco dalej rzeka Prądnia (Branda). Na grobli rośnie m.in. kilka potężnych bukόw. Po ok. 2 km największy staw tego kompleksu Czarny Las.   Ścieżka przyrodnicza łączy się niebawem z niebieskim i czarnym szlakiem rowerowym. Na grobli rośnie wiele dębów szypułkowych o pomnikowych wymiarach. Las mieszany przechodzi w łęg olszowo-jesionowy   – przed wiekami był w tym miejscu staw o nazwie Wilhelmina.

 


 

 

 Na ścieżce przyrodniczej mamy mnóstwo wdzięcznych motywów fotograficznych.


 

W tym miejscu trasa ścieżki krzyżuje się z czerwonym szlakiem pieszym. Drogowskazy wskazują kierunek do ciekawego miejsca - Pomnika Myśliwego i Polany Hubertusa, warto zboczyć z trasy, by odwiedzić to miejsce. Wracając na trasę ścieżki dojeżdżamy do punktu widokowego na stawy Czarny Las i Zofia. Mijając stawy trasa wjeżdża w podmokłe lasy – olsy i łęgi. Na granicy stawu i lasu, tuż przy drodze stoi najpiękniejszy, pomnikowy okaz dębu szypułkowego. Dalej po drodze mijamy kilka kanałόw doprowadzających i odprowadzających wodę ze stawów. Powoli lasy stają się bardziej suche i przechodzą w grądy i bory mieszane. Po stronie lewej ukryte wśrόd koron drzew znajduje się gniazdo myszołowa – ptasiego drapieżcy. Wkrόtce zamykamy pętlę i wracamy na zachόd w kierunku stacji kolejowej w Krośnicach.

 

Grób Myśliwego - pomnik wystawiony przez hrabiego Hochberga swojemu zaufanemu leśniczemu i łowczemu po jego śmierci.  



Podczas wędrówki po ścieżce warto zwrócić uwagę na:

1. Kolejne stadia sukcesji czyli zarastania zbiornikόw – na poszczegόlnych stawach widać różne stopnie sukcesji.
2. Stare pomnikowe dęby.
3. Datowane urządzenia wodne np. mnichy.
4. Stanowiska wodnych roślin chronionych.
5. Różne typy lasów.
6. Gniazdo myszołowa.
7. Zabytkowe domy z rudy darniowej (wzniesione w 1876 r.).

opis pochodzi z: www.krosnice.pl


PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 


  

Chcesz GPX trasy? Pobierz spod mapy lub zgłoś się do nas: biuro@dkr.travel.pl 

 


 

POTRZEBUJESZ POMOCY W ORGANIZACJI POBYTU dla grupy? Zgłoś się do nasbiuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu dla Twojej grupy oraz towarzystwem lokalnego przewodnika, który opowie o walorach regionu i zaprowadzi Cię do najciekawszych miejsc, zgłoś się do nas. (oferta odpłatna, ofertę przedstawiamy po niezobowiązującym kontakcie mailowym). Zapewniamy przewodników z uprawnieniami, dostępnymi w tygodniu i w weekendy, posługującymi się również językiem angielskim lub niemieckim.

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Droga gruntowa Stopień trudności : łatwa Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: oznakowany szlak rowerowy Charakter trasy: pętla Rodzaj oznakowania : ścieżka przyrodnicza

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Krośnice

Polecane dla rodzin z dziećmi

Polecane dla dzieci

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...