Wołów jest miastem powiatowym położonym 40 km na północny zachód od Wrocławia. Źródłowa dokumentacja Wołowa pochodzi z początków XIII w. Jego historyczne losy wkomponowane są w dzieje piastowskiego Śląska, okres panowania czeskiego, habsburskiego i pruskiego. Mimo poważnych zniszczeń wojennych w 1945 r. przybywający przeważnie z dawnych polskich Kresów Wschodnich osadnicy zdołali stosunkowo szybko przywrócić miasto do życia. Odbudowano domy mieszkalne, gmachy i obiekty użyteczności publicznej, infrastrukturę techniczną, odrestaurowano zabytkowe budowle, w tym kościoły, ratusz oraz ocalałe fragmenty zabytkowych murów obronnych. W zabytkowym ratuszu mieści się obecnie Urząd Miejski, pochodzący z czasów średniowiecza zamek po licznych przebudowach w minionych stuleciach jest obecnie siedzibą Starostwa Powiatowego. Z budowli sakralnych na uwagę zasługują m.in. kościół św. Karola Boromeusza i kościół św. Karola Boromeusza.
Wołów położony jest w dolinie środkowej Odry, potężnej i majestatycznej rzeki. W związku z tym krajobraz jest tu zdecydowanie bardziej pagórkowaty niż nad leniwie płynącą Baryczą, co ma wielkie znaczenie dla krajobrazu i rzeźby terenu. Rowerzyści podróżujący po gminie Wołów mają do dyspozycji kilka szlaków rowerowych, w tym autorskie trasy przygotowane i oznakowane w terenie przez Urząd Miasta i Gminy. Wielkim zainteresowaniem cieszy się jedyna dotychczas droga rowerowa, prowadząca po dawnej linii kolejowej, z Wołowa do Lubiąża. W planach jest rozbudowa tej popularnej trasy oraz budowa kolejnych dróg rowerowych, które połączą gminę Wołów z sąsiednimi gminami.
W gminie Wołów jest wiele zabytków wartych uwagi, a najważniejszy i najbardziej znany z nich to zespół klasztorny w Lubiążu. Rowerzyści nie spotkają na trasach wielu rowerzystów, co na pewno docenią ci, co nie lubią zgiełku.