Szlak Ryszarda Szurkowskiego powstał w roku 2024 z inicjatywy Stowarzyszenia "Dolnośląska Kraina Rowerowa" w celu podkreślenia i upamiętnienia pochodzenia tego wybitnego polskiego kolarza ze Świebodowa, wsi znajdującej się w gminie Krośnice, w powiecie milickim, na Dolnym Śląsku. Szlak liczy ponad 100 km i przebiega przez 4 gminy - rodzinne Krośnice i Milicz, związane z okresem jego dzieciństwa i młodości oraz Zawonię i Trzebnicę, które wielokrotnie przemierzał swoją kolarzówką. Szlak prowadzi wzdłuż miejsc związanych z Ryszardem Szurkowskim, tj. wieś rodzinna, szkoła, kościół parafialny, cmentarz. Na trasie znajduje się też krośnicki mural, ulica R. Szurkowskiego w Zawoni, wzgórze Prababka w Górach Kocich o najbardziej stromym podjeździe (14%), stanowiącym zawsze wyzwanie dla każdego kolarza, czy asfalt z Kuźniczyska przez Sułów do Szkaradowa, którym bardzo często jeździł, samotnie albo w kowarzystwie kolegów kolarzy z Trzebnicy czy Milicza.
W zdecydowanej większości szlak wiedzie powiatowymi i gminnymi drogami asfaltowymi w ruchu ogólnym (wspólnie z samochodami), o niskim natężeniu ruchu. Drogi asfaltowe były priorytetowe z uwagi na fakt, że Ryszard Szurkowski był kolarzem szosowym i praktycznie tylko po takich drogach jeździł. Nawierzchnie tj. drogi leśne, droga szutrowa tez się miejscami pojawiają, ale tylko wtedy, gdy nie było możliwości poprowadzić trasy inaczej.
Logo Szlaku Ryszarda Szurkowskiego, opracowane przez Konrada Moszyńskiego, prawa autorskie: Stowarzyszenie "Dolnośląska Kraina Rowerowa"
Szlak zaczyna się i kończy w Krośnicach, pod Muzeum Ryszarda Szurkowskiego (planowane otwarcie w 2025 roku) przy ulicy Sanatoryjnej i tworzy pętle. Na ścianie kompleksu budynków Zespołu Szkół, hali sportowej i basenu, w bliskim sąsiedztwie Muzeum znajduje się Mural Ryszarda Szurkowskiego.
Dogodna lokalizacja początku Szlaku umożliwia przyjazd samochodem i pozostawienie pojazdu na jednym z dwóch parkingów - jeden od strony ul. Sanatoryjnej, przy wejściu do Pływalni Krośnicka Przystań (ul. Sanatoryjna), drugi od strony ul. Lipowej, skąd doskonale widać Mural. Dojazd od drogi wojewódzkiej DW439 (Żmigród)-Milicz-Krośnice-(Syców). Do Krośnic można też dojechać Kolejami Dolnośląskimi z Wrocławia czy Krotoszyna.
Szlakiem Szurkowskiego można podążać w obydwu kierunkach. Trasa w kierunku z Krośnic w stronę Świebodowa, Zawoni, Kuźniczyska i Sułowa jest łatwiejsza, ponieważ na zlokalizowane w gminie Zawonia wzgórze Prababka wjeżdżamy od strony Skotnik. Natomiast jeśli ktoś chce zmierzyć się z tym podjazdem, to powinien przejechać Szlak w odwrotnym kierunku, czyli z Krośnic, w stronę Milicza, Szkaradowa, Sułowa, Kuźniczyska i Zawoni. Wówczas na Prababkę wjeżdża się od strony wsi Radłów- jest to dość długi i wymagający podjazd, liczący 14% nachylenia.
Szlak jest oznakowany tabliczkami R-4 w kolorze pomarańczym. Na znakach znajduje się numer trasy: 7096 oraz logo Szlaku. Szlak Ryszarda Szurkowskiego, jako pierwszy na Dolnym Śląsku, został oznakowany według nowej koncepcji znakowania szlaków rowerowych, opracowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Numer #7096 jest pierwszym numerem z puli przewidzianej dla powiatu milickiego, gdzie szlak się zaczyna i kończy i przez który przebiega najwięcej kilometrów.
Oznakowanie na Szlaku Ryszarda Szurkowskiego (znaki R4 i R4b)
MIEJSCA na SZLAKU związane z RYSZARDEM SZURKOWSKIM:
Budynek dawnej szkoły podstawowej w Świebodowie, do której uczęszczał Ryszard Szurkowski
Skwer pamięci Ryszarda Szurkowskiego w Świebodowie
Grób Ryszarda Szurkowskiego na cmentarzu w Wierzchowicach
INNE CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU RYSZARDA SZURKOWSKIEGO:
Dom Drzewa - Centrum Edukacji Leśnej i Przyrodniczej z ogólnodostępnym miejscem wypoczynku wśród zieleni w Wałkowej
Staw w parku w Dziewiętlinie
Wzgórze Prababka, przyjemny zjazd (14% nachylenia) od strony Skotnik w kierunku Radłowa
Profil wysokościowy trasy w kierunku: Krośnice - Zawonia - Skotniki (Prababka) - Sułów - Milicz - Krośnice (wariant łatwiejszy ze względu na łagodniejszy podjazd pod Wzgórze Prababka)
Profil wysokościowy trasy w kierunku: Krośnice - Milicz - Sułów - Radłów (Prababka) - Zawonia - Krośnice (wariant trudniejszy ze względu na stromy podjazd pod Wzgórze Prababka od strony Radłowa - 14% nachylenia):
Opracowanie i oznakowanie w terenie Szlaku Ryszarda Szurkowskiego zostało wykonane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego.