Gmina Cieszków położona jest w północno – wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie milickim. Od południa graniczy z gminą Milicz, a z północy i z zachodu z województwem wielkopolskim (z gminami Zduny, Jutrosin). Gmina Cieszków położona jest w obrębie wzniesień Śląsko – Wielkopolskich, w skład których wchodzą Wzgórza Cieszkowskie oraz fragmenty Niecki Kobylińskiej oraz Kotliny Milickiej. W północno – wschodniej i centralnej części znajdują się Wzgórza Cieszkowskie, które osiągają wysokości bezwzględne od 120 do ok. 183 m n. p. m., a ich spadki posiadają wartość w granicach od 5 do 12%. Dlatego rowerzyści muszą liczyć się z kilkoma podjazdami. Największy z nich jest z Jankowej do Trzebicka. Nagrodą za wysiłek jest piękny widok z Trzebicka na rozłożystą, dość płaską dolinę Baryczy. Przy dobre pogodzie na horyzoncie pięknie malują się prośnięte lasami Wzgórza Krośnickie.
Gmina Cieszków, dzięki swojemu peryferjnemu położeniu, jest słabo zaludniona a ruch samochodowy nie jest bardzo uciążliwy. Przez gminę przebiega kilka oznakowanych szlaków rowerowych, min. szlak czarny z Jutrosina do Krośnic ("W Dolinę Baryczy"). Dostępne trasy leśne czy śródpolne, spokojne drogi pomiędzy wioskami, stwarzają wiele możliwości do samodzielnego projektowania przebiegu tras na wycieczki jednodniowe. Wielu tu rowerzystów, którzy w gminie Cieszków szukają ucieczki od bardzo uczęszczanych dróg rowerowych w okolicach Milicza. Na trasie spotykamy też licznych rowerzystów z sąsiedniej Wielkopolski, którzy preferują zielone okolice Cieszkowa od rolniczego krajobrazu Wielkopolski.
Jeżdżąc po gminie Cieszków warto odwiedzić wspominane wczesniej Trzebicko z drewnianym kościołem św. Macieja i widokiem na okolicę, zabudowę Cieszkowa, barokowy kościół WNMP ufundowany przez katarzynę Sapieżynę, cmentarz rodowy Maltzanów w lesie pod Cieszkowe, czy ruiny dawnych pałaców i majątków.