Trasy rowerowe

Szlak czarny "W Dolinę Baryczy" jest trasą o charakterze liniowym, oznaczonym w terenie i na mapach kolorem czarnym. Przebiega z północy na południe  (lub odwrotnie), łącząc ze sobą Jutrosin w południowej Wielkopolsce, z Krośnicami w Dolinie Baryczy. Trasa jest bardzo malownicza, przez Wzgórza Cieszkowskie prowadzi w Dolinę Baryczy, by dojechać na metę na Wzgórzach Krośnickich. Wymaga dobrej kondycji, na trasie kilka podjazdów w okolicach Cieszkowa i Krośnic. Ale piękne widoki i liczne atrakcje, odludne trasy, rekompensują nieliczne trudy. 

Minusem są niewątpliwie niesprzyjające warunki dojazdu pociągiem do szlaku. Dlatego zachęcamy do przejechania tej trasy w ramach pobytu w Dolinie Baryczy. Rowerzyści długodystansowi mogą rozwarzyć dojazd pociągiem do Rawicza, Miejskiej Górki czy Krotoszyna i dojazd do szlaku. Jest to międy 15 a 25 dodatkowych km. 

Dolina Granicznego Rowu (zwanego też Śląskim Rowem), leżąca między Jutrosinem a Cieszkowem, należy do jednych z bardziej odludnych zakątków szeroko rozumianego regionu Doliny Baryczy i pogranicza wielkopolsko-dolnośląskiego. Dużo tu miejsc nawiązujących do przedwojennej granicy między Rzeszą Niemiecką a Polską (obecna granica województw, to dawna granica państw): w Cieszkowie, Marchwicach, Sędraszycach napotkamy charakterystyczne budynki dawnych strażnic granicznych czy szlabanów. Wprawne oko dostrzeże też różnice pomiędzy architekturą poniemiecką na Dolnym Śląsku, a polską w Wielkopolsce. 

Przebieg trasy w kierunku północ-południe: 

(Wlkp) Jutrosin - Janowo - (DŚ) Nowy Folwark - Sędraszyce - Cieszków - Zwierzyniec - Trzebicko - Nowy Zamek - Stawno - Ruda Milicka - Niesułowice - Wąbnice - Wierzchowice - Krośnice.

 


 

Dawna strażnica graniczna w Sędraszycach, obecnie budynek mieszkalny. Podobne budynki znajdują się w Cieszkowie i Marchwicach.

 


 

 

CO WARTO ZOBACZYĆ:

 

Jutrosin - rynek z ratuszem, kościół św. Krzyża 

Jeziora - warto pojechać 1 km w kierunku wsi, gdzie znajduje się ludowy, wielofiguratywny krzyż drewniany z ok. 1850 r., wykonany przez Franiszka Nowaka z Raszew. 

Marchwice - niewielki przysiółek, dawna strażnica graniczna, które obecnie jest budynkiem mieszkalnym. 

Cieszków - budynek dawnej strażnicy granicznej, położony na styku gminy Cieszków i Zduny, przy drodze krajowej nr 15, przed II wojną światową była to granica Rzeszy Niemieckiej i Polski.  

Zwierzyniec - w lesie przy szlaku pomnik przyrody - okazały dąb zwany Bartkiem a przy nim miejsce postojowe, wiata Marek i miejsce na ognisko. 

Trzebicko - drewniany kościół pw. Św. Macieja Apostoła, zabytek architektury sakralnej klasy 0, pochodzi z ok. XVII w. Według legend pierwotny kościół, poprzednika obecnego, wzniesiono w miejscu kultów pogańskich. Obecna świątynia jest otoczona "sobotami" a wewnątrz zachowało się wczesnobarokowe wyposażenie. Naprzeciw kościoła ruiny pałacu dawnych właścicieli Trzebicka - Bockelbergów, niestety można oglądać jedynie z ulicy, gdyż stan techniczny grozi zawaleniem. 

Nowe Grodzisko - ślady zamku Hochbergów zniszczonego podczas wojny 7-letniej (po lewej, zaraz za mostem na Baryczy, należy się dobrze przyjżeć, ponieważ o dawnym zamku nie informują żadne tabliczki, w zadrzewieniach widoczne jest jedynie lekkie wzniesienie i umocnienia ziemne).

Stawno - wioska rybacka, którą zamieszkują pracownicy Stawów Milickich SA. W głębi widoczne potężne ceglane spichlerze. Ze stawna do Nowego Grodziska prowadzi bardzo popularna trasa pieszo-rowerowa, zwana "groblą", z tablicami edukacyjnymi i stanowiskami do obserwacji ptaków, które mieszkają na stawach znajdujących się po obu stronach grobli.

 


 

 Kiedyś wizerunki karpi znajdowały się tylko przy zakładach rybackich. W Stawnie jeszcze stoi. Dziś przy wielu atrakcjach Doliny Baryczy znajdują się kolorowe karpie.


 

Ruda Milicka - ptasia wioska, Gajówka (trzeba zjechać ze szlaku w lewo, w kierunku Milicza - ale warto! jest to budynek z 1812 r., najsarszy o konstrukcji szachulcowo-ryglowej w Dolinie Baryczy).

Wąbnice - neobarokowa kaplica grobowa von Hochbergów, bez możliwości zwiedzania, ze względu na zły stan techniczny. 

Wierzchowice - miłośnikom kolarstwa i Ryszarda Szurkowskiego sugerujemy odwiedziny i zadumę nad grobem Mistrza, na cmentarzu parafialnym.

Krośnice - Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, Winnica Anna (odbywają się tu liczne wydarzenia degustacyjne), niebawem będzie otwarte Muzeum Ryszarda Szurkowskiego (lato 2023)

 


 

GDZIE ZJEŚĆ: Polecamy Miejsca Przyjazne Rowerzystom!

 

Cieszków - restauracja Teo 

Średzina - Zajazd "U Bartka" 

Nowy Zamek - "Hubertówka"  

Stawno - Restauracja na Grobli (sezonowo)

Ruda Milicka - Riksza kawowa "Przystanek kawa" (sezonowo) 

Niesułowice - Restauracja "W Starym Młynie" 

Krośnice - Bar na Krośnickiej Kolei Wąskotorowej i Karczma Zuzanna 

 


 

 Dolina Baryczy rybą stoi, zapraszamy na karpia i pstrąga.

 

 


 PROFIL WYSOKOŚCIOWY TRASY:

 

 

 


 

Chcesz GPX trasy? Pobierz pod mapą lub skontaktuj się z nami: biuro@dkr.travel.pl

 


 

Potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu dla grupy? Skontaktuj się z nami: biuro@dkr.travel.pl

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w zaplanowaniu i przygotowaniu pobytu Twojej grupy oraz opieką lokalnego przewodnika, który opowie Ci o atrakcjach regionu i zabierze w najciekawsze miejsca, skontaktuj się z nami. (Oferta płatna, prosimy o niezobowiązujący kontakt mailowy). Zapewniamy certyfikowanych przewodników, dostępnych w tygodniu i w weekendy, mówiących również po angielsku lub niemiecku.

 

Dane techniczne trasy

Rodzaj nawierzchni: Mieszana (np. asfalt, droga gruntowa, leśna) Stopień trudności : średnia Rekomendowany rodzaj roweru : trekkingowy/crossowy/MTB Standard trasy: oznakowany szlak rowerowy Charakter trasy: trasa liniowa (A -->B) Rodzaj oznakowania : szlak czarny

Region

Dolina Baryczy

Gmina

Cieszków, Krośnice, Milicz

Zdjęcia

Aplikacja mobilna

Pobierz bezpłatną
aplikację na
smartfony

App Store Google Play
Phones
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...