Problem przewożenia dzieci rowerem oraz jazdy dzieci na rowerze musimy rozpatrywać biorąc pod uwagę wiek dziecka.

Dzieci do lat 7 na rowerze

Dzieci do lat 7 możemy przewozić na dwa sposoby:

Zarówno fotelik jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci.  

Fotelik rowerowy: bezpieczna jazda z dzieckiem na rowerze

Wśród wszystkich sposobów na transport pociech jednośladem, foteliki na rower dla dzieci są prawdopodobnie najczęściej wybierane przez rodziców. Wynika to m.in. z ich wszechstronności i stosunkowo niskiej ceny. Większość modeli z łatwością przymocujesz na ramie, a w razie potrzeby w okamgnieniu odmontujesz. Nie mają one dużego wpływu na sposób prowadzenia jednośladu. Mimo dodatkowego obciążenia pojazd pozostaje w miarę zwrotny i mieści się również w wąskich przejściach, bramkach i na kładkach.

Z drugiej strony, możesz mieć wrażenie, że podczas jazdy na rowerze z dzieckiem w foteliku, jednoślad jest nieco mniej stabilny, np. w przypadku, gdy twój maluch należy do ruchliwych. Dziecko przewożone w ten sposób jest również narażone na działanie wiatru, deszczu i słońca.

Fotelik rowerowy sprawdzi się przede wszystkim u rodziców, którzy chcą przewozić malucha na  niewielkich dystansach, przeważnie po równych  miejskich ścieżkach rowerowych. Rozważ to rozwiązanie, jeśli zamierzasz regularnie dowozić pociechę np. do przedszkola lub na zajęcia dodatkowe. Planujesz częste rodzinne wyprawy na dwóch kółkach? A może od czasu do czasu chcesz przewieźć rowerem zakupy, paczkę lub plecak? W tych przypadkach fotelik na rower dla dziecka może nie zdać egzaminu.

Dziecko na rowerze – przed czy za rodzicem?

Foteliki rowerowe są dostępne w dwóch wariantach: tylnym i przednim. Dużą zaletą tych ostatnich jest możliwość   stałej komunikacji   między brzdącem a rodzicem oraz   lepszej kontroli nad sytuacją. Maluch, który ma przed oczami dokładnie to, co ty, zazwyczaj bardziej angażuje się w wycieczkę. Z drugiej strony   punkt ciężkości pojazdu przesuwa się   na kierownicę, co może utrudniać niektóre manewry, np. wsiadanie i zsiadanie z roweru. Wybierając fotelik rowerowy przedni, musisz też liczyć się z   niskim limitem wagowym   (do ok. 15 kg).

Ten problem odpada przy korzystaniu z fotelika tylnego, w którym bez problemu przewieziesz nawet 6-latka. Większość z nich jest montowana na ramie, a dokładnie   na rurze podsiodłowej, co pozwala nieco   lepiej rozłożyć dodatkowy ciężar. Mimo to również w tym przypadku, przesunięcie środka ciężkości jest zauważalne, przez co przyzwyczajenie się do jazdy na rowerze z dzieckiem może zająć ci trochę czasu. Warto przy tym wspomnieć, że foteliki tylne   uznaje się za bezpieczniejsze   – szczególnie w razie zderzenia czołowego lub upadku.

Przyczepka rowerowa: strzał w dziesiątkę dla większych rodzin

Nie wyobrażasz sobie życia bez dwóch kółek, a przy tym masz   dwójkę małych urwisów? A może marzą ci się   rodzinne wyprawy na dłuższych dystansach? W obu przypadkach przyczepka do roweru dla dzieci spisze się na medal. Chociaż w porównaniu z fotelikiem stanowi ona dużo większy wydatek, zapaleni kolarze szybko zauważą, że jest warta każdej złotówki.

Szczególnie podczas kilkugodzinnych wycieczek (np.   rowerowych wypadów krajoznawczych), przyczepka rowerowa zapewnia maluchom   dużo większy poziom komfortu   niż fotelik. Wiele z nich wyposażonych jest w sprężyny amortyzujące, które łagodzą wstrząsy w trakcie jazdy w terenie.   Dodatkowe przegródki i kieszenie   przydają się, gdy chcesz zabrać ze sobą np. prowiant, koc piknikowy lub akcesoria do przewijania. Maluchy mogą się wygodnie rozsiąść, zająć zabawkami lub zdrzemnąć. W międzyczasie pokrowce i przesłony   chronią je przed słońcem, deszczem, wiatrem, a także pyłem i owadami.

Rzecz jasna, również przyczepki do roweru mają swoją słabszą stronę – ze względu na ich większe rozmiary, prowadzenie pojazdu jest nieco bardziej skomplikowane. Na początku takie manewry, jak skręcanie, hamowanie czy jazda po pochyłościach będą wymagać od ciebie nieco więcej uwagi niż zazwyczaj. Co więcej, przejeżdżając przez bramy i wąskiej przesmyki, musisz uważać, by szeroka przyczepka się w nich zmieściła. Warto pamiętać o tym, że dodatkowe obciążenie wymaga od pedałującego większych nakładów energii. Z tego względu coraz więcej rodziców decyduje się na zakup   roweru elektrycznego, który wspomaga pedałowanie do prędkości 25 km/h.

Przewożenie dziecka na rowerze cargo

Masz więcej niż dwójkę dzieci, mieszkasz w mieście i szukasz alternatywy dla samochodu? Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem zakochasz się w rowerach cargo! W zależności od modelu przewieziesz nimi do trójki dzieci. Towarowe jednoślady możesz łatwo dostosować do wieku pociech i wyposażyć m.in. w   foteliki dla dzieci, mocowanie Isofix   lub wygodne   pasy pięciopunktowe   do przypinania starszych dzieci.

Dodatkowe miejsce pozwoli ci bez problemu zapakować do roweru cargo zarówno zakupy, jak i swoje pociechy. Zaletą modeli ze skrzynią transportową z przodu jest to, że w trakcie jazdy z dziećmi na rowerze, możesz mieć je na oku.

Oczywistą wadą rowerów towarowych jest to, że potrzeba trochę siły, by ruszyć je z miejsca. Modele z silnikiem elektrycznym odciążą cię przy starcie, ale oznaczają również większą inwestycję. Ze względu na specyficzną budowę rowerów cargo, na początku może być trudno przyzwyczaić się do nowego sposobu kierowania i hamowania. Dodatkowo zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że masz w piwnicy lub garażu odpowiednio dużo miejsca na parkowanie roweru.

Dzieci samodzielnie jeżdżące na rowerze, poniżej 10 roku życia

Jeśli nasze dziecko może się już samodzielnie poruszać na rowerze, ale jeszcze nie skończyło 10 lat, może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Co jest bardzo istotne -  zgodnie z artykułem 2 Kodeksu Drogowego   dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.

Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Artykuł 33 punkt 5 dopuszcza jazdę na rowerze po chodniku osoby dorosłej, właśnie w przypadku, kiedy opiekuje się dzieckiem do lat 10.

Podsumowując: dzieci do lat 10 mogą kierować rowerem pod warunkiem że:

  • są pod opieka osoby dorosłej
  • jazda odbywa się po chodniku

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze

 Jeżeli dziecko jest w wieku ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej.

Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia   - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

źródło: www.wrower.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...