Drogi Kierowco, musisz pamiętać, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i nie można go bagatelizować. Zwłaszcza, że w sytuacji kolizji, to rowerzysta ucierpi najbardziej.
Jeśli rowerzysta porusza się po jezdni, stosuje się do niego większość przepisów jak do pozostałych pojazdów, np. pierwszeństwo z prawej strony itp.
Warto pamiętać, że rowerzysta nie jest wrogiem kierowcy, choć zdarzają się i tacy, których zachowanie prowokuje. Nie próbuj wymierzać sprawiedliwości na drodze. To policja jest odpowiedzialna za ewentualne karanie rowerzystów, nie stosujących się do przepisów. Jeśli rowerzysta nie korzysta z pobocza lub drogi dla rowerów, nie próbuj zmusić ich do korzystania z nich (mogą np. nie prowadzić w kierunku, w którym zmierza rowerzysta).
Uważaj przy wyprzedzaniu. Zgodnie z przepisami należy zachować co najmniej 1 metr odstępu. Często w trakcie wyprzedzania i tak musisz wjechać na przeciwległy pas ruchu, zachowaj więc odpowiednią ostrożność i upewnij się, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Zrób większy odstęp niż przepisowy 1 m. Nic to nie kosztuje, a manewr jest wtedy o wiele bezpieczniejszy, zwłaszcza przy dużej prędkości lub gdy wyprzedzasz kolumnę rowerzystów. Przy dużej prędkości samochodu, podmuch wiatru przy wyprzedzaniu może wciągnąć rowerzystę pod auto. Zabronione jest wjeżdżanie pomiędzy rowery i wózki rowerowe, jadące w kolumnie. Przy wyprzedzaniu najlepiej zwolnij. Nie wyprzedzaj na trzeciego i nie jedź bezpośrednio za rowerzystą, nie stresuj go i daj sobie możliwość reakcji w niespodziewanej sytuacji drogowej.
Podobnie jak w przypadku przejść dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim obowiązuje zakaz wyprzedzania, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Skręcając w drogę poprzeczną musisz ustąpić pierwszeństwa rowerzystom poruszającym się na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi. Szczególnie niebezpieczne jest jest skręcanie w prawo, ponieważ rowerzysta może znaleźć się w martwym plu.
Rowerzystom nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych - mogą przejść prowadząc rower obok. Niestety jest to zakaz często łamany przez rowerzystów, dlatego zaleca się kierowcom zachowanie ostrożności, w celu uniknięcia wypadku.
Uważaj otwierając drzwi. Upewnij się wpierw, czy nie jedzie za Tobą rowerzysta. Zabrania się otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania otwartych lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.
Miej oczy dookoła głowy. Rowerzystów przybywa. Nie każdy niestety zna przepisy ruchu drogowego. Jest to bardzo irytujące, ale pamiętjmy, że w przypadku kolizji, to rowerzysta ma najmniejsze szanse a żaden kierowca nie chce przecież nikogo zabić. Jeśli jedziesz z dużą prędkością poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma dużego ruchu, lepiej zatrąbić zbliżając się do rowerzysty lub kolumny rowerzystów, żeby usłuszeli, że zbliża się pojazd. W trakcie jazdy rowerem nie słychać np. warkotu silnika zbliżającego się auta, rowerzyści często bezmyślnie jadą obok siebie i jeszcze o czymś dyskutują. Klakson zwróci ich uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i powrót do kolumny.
Niech Cię nie zwiedzie kask na głowie rowerzysty. W przypadku upadku z roweru, może i zabezpiecza, ale raczej nie uchroni przez złymi konswkwencjami przy zderzeniu z samochodem. Tak samo uważaj na rowerzystów w kaskach, jak i bez nich.
Źródło: Poradnik rowerzysty wydany przez Miasto Legnica