Piesi też z rowerzystami nie za bardzo się lubią. A wystarczy tak niewiele, by harmonijnie współistnieć. Wszak niejeden pieszy od czasu do czasu też jest rowerzystą i na odwrót.

Przedmiotem sporu pomiędzy pieszymi i rowerzystami często jest wspólna przestrzeń, którą muszą dzielić - chodniki, aleje, ciągi pieszo-rowerowe. 

Po chodnikach mogą się poruszać tylko piesi. A z drogi dla rowerów tylko rowerzyści. Dopuszcza się jazdę po chodniku dzieciom do lat 10 i osobom się nimi opiekującym. Natomiast korzystanie z drogi dla rowerów przez pieszego jest możliwe tylko w razie braku chodnika lub pobocza. Pieszy, za wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystający z tej drogi, ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi. 

Na drogach pieszo-rowerowych masz pierwszeństwo, jeśli znak drogowy tak wskazuje (niebieskie koło podzielone poziomo, z symbolem spacerujących na górze i rowerem na dole). Tam gdzie znak jest podzielony pionowo i obydwa symbole są obok siebie, piesi i rowerzyści są równoprawnymi użytkownikami. Staraj się wtedy zawsze iść prawą stroną, aby rowerzysta mógł Cię bezpiecznie wyprzedzić z lewej strony. Jeśli zamierzasz skręcić, upewnij się, że nie masz za plecami rowerzysty. 

Źródło: Poradnik rowerowy wydany przez Miasto Legnica

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...