Na zakończenie kilka cennych rad, które pozwolą na bezpieczną, komfortową jazdę.

Niezależnie od tego, czy poruszasz się po jezdni czy drodze dla rowerów, obowiązują Cię przepisy ruchu drogowego oraz zasady dobrego wychowania. Oto kilka z nich:

* Stosuj się do poleceń kierujących ruchem, sygnałów i znaków drogowych.

* Stosuj zasadę prawej ręki. 

* Pamiętaj o zasadzie zachowania ostrożności i szczególnej ostrożności. Jako niechroniony uczestnik ruchu jeteś bardziej narażony na kontuzje, utratę zdrowia a nawet życia, w kolizji z innymi pojazdami. 

* Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet jeśli masz pierwszeństwo, upewnij się, że inni o tym wiedzą. Uważaj na samochody, innych rowerzystów i pieszych, zwłaszcza dzieci, które często zachowują się nieprzewidywalnie. 

* Sygnalizuj swoje manewry ręką. Rób to odpowiednio wcześnie, aby inni wiedzieli co zamierzasz zrobić. Nie zaniechuj, nawet jeśli wydaje Ci się, że nikt tego widzi. W trakcie samego manewru możesz przestać sygnalizować i złapać kierownicę oburącz. Sygnalizuj manewry także na drogach dla rowerów i miejscach wyłączonych z ruchu innych pojazdów. Zanim wykonasz manewr upewnij się, że nie zajedziesz nikomu drogi. 

* Poruszaj się pewnie, planuj swoje manewry z wyprzedzeniem i nie zmieniaj decyzji w ostaniej chwili, zwłaszcza jeśli jedziesz razem z dziećmi. 

* Zachowaj kulturę, nie wdawaj się awantury. Nawet jeśli inny użytkownik popełnił błąd, unikaj agresji. Nie nadużywaj sygnału dźwiękowego, czasem lepiej użyć słów. 

* Zawsze trzymaj co namniej jedną rękę na kierownicy, a nogi na pedałach. Najlepiej trzymaj obie ręce na kierownicy, o ile nie sygnalizujesz skrętu. Takie czynności jak jedzenie, picie, zapinanie kurtki, nalepiej wykonywać zatrzymując się. Nie wolno natomiast jechać trzymając telefon przy uchu, czy też palić papierosa. 

* Nie baw się i nie wykonuj niebezpiecznych ewolucji na jezdni/drodze. 

* Zabronione jest czepianie się innych pojazdów. Nie chowaj się za innymi samochodami. W razie hamowania może dojść do niebezpiecznych sytuacji. 

* Zabroniona jest jazda w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 promila od 0,5 promila) oraz w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Za to wykroczenie można dostać mandat, karę grzywny do 5000 zł, albo trafić do więzienia. 

* Parkując/ przypinając rower pamiętaj, aby nie blokować przejścia pieszym ani przejazdu. 

 

Źródło: Poradnik rowerowy wydany przez Miasto Legnica 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...