Pałac Maltzanów i park z ruinami zamku
Pałac klasycystyczny w Miliczu został zaprojektowany przez Karola Geisslera na zlecenie Joachima Karola Maltzana. Wybudowano go w latach 1797- 1798. W 1910 roku dobudowano południowe skrzydło, w którym znajdował się dawny dom zajezdny. Pałac wyglądem przypomina zamek Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie. Zespół Pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVII i XIX w. w stylu angielskim, jest to jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku park tego rodzaju. Oprócz bogatej szaty roślinnej znajdowały się w nim grobowce, kamienne latarnie, drewniane mosty, budowle przypominające starożytne ruiny.
fot. DKR
Kąpielisko Karłów
Kompleks basenowy z brodzikami dla dzieci, zjeżdżalniami i skocznią. W okolicy restauracja, boiska do siatkówki plażowej i kort tenisowy.
fot. Łukasz Gościniak
Muzeum Bombki w Miliczu mieści się przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 3, wzdłuż ścieżki rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej, w miejscu dawnej fabryki, znajduje się nowoczesny i innowacyjny Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny KOM. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, zaprojektowane w każdym detalu tak, żeby czuć się w nim po prostu dobrze. Dawna fabryka bombek w Miliczu to kompleks z lat 50-tych XX wieku składający się z dwóch obiektów.W latach 1951 – 2008 roku była to jedna z największych manufaktur szklanych ozdób choinkowych w Polsce. Bombki z milickiej fabryki zdobiły m. in. choinkę Jana Pawła II. Zamawiał je nawet Walt Disney – wiele motywów pochodzi z jego bajek. Jeden został zaadaptowany na szkołę podstawową, natomiast w drugim w 2013 roku otwarto Muzeum Bombki. Znajduje się tam klimatyczna kawiarnia Stara Bombkarnia z wyspami relaksu oraz bardzo ciekawie urządzoną strefą dla dzieci.
Obiekt jest MIEJSCEM PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM.
fot. Łukasz Gościniak
Grobla na stawie Słonecznym Górnym pomiędzy Stawnem i Nowym Grodziskiem (Kompleks Stawno) - Największy obszar stawowy w Dolinie Baryczy nazywany jest Kompleksem Stawno od znajdującego się tu niegdyś folwarku. Są to najstarsze spośród istniejących obecnie akwenów. Zbiorniki południowe powstały prawdopodobnie w XVI wieku. Stawy Grabownica, Słoneczny Górny, Nowy Świat Górny i Henryk są lęgowiskami objętymi dodatkową ochroną w ramach rezerwatu, które stanowią cenny zasób przyrody w stanie niemal nienaruszonym od wieków. Za wsią Stawno można wejść na malowniczo położoną groblę, która rozdziela dwa największe stawy pełne dzikiego ptactwa.
Fot. Szymon Nitka, Znajkraj
Wieża widokowa w Grabownicy - Najwyższa w Dolinie Baryczy wieża obserwacyjna, umożliwiająca obserwacje ptaków, a także podziwianie krajobrazu okolic, stoi na południowym brzegu stawu Grabownica.
fot. Marta Kamińska
Ścieżka rowerowa im. Ryszarda Szurkowskiego
To jedna z pierwszych dróg rowerowych w Dolinie Baryczy. Powstała na nasypie dawnej kolejki, ma nieco ponad 20 km długości i spotkasz na jej trasie kilka przystanków i atrakcji, np. plenerowe akwarium z żywymi rybami hodowanymi w miejscowych stawach, słynnych w całej Polsce. Nosi imię Ryszarda Szurkowskiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy w historii.
fot. Marta Kamińska
Centrum Edukacyjno – Turystyczne Naturum w Rudzie Sułowskiej - to niezwykłe miejsce położone w przepięknej Dolinie Baryczy, znanej z czystej natury, ogromnej ilości ptaków, zarówno tych lęgowych, jak i jedynie odpoczywających w swych długich wędrówkach. Atrakcje jakie czekają na miejscu to duży plac zabaw, ścieżka zmysłówi mini-zoo. Spragnionych wiedzy na ekspozycję zaprasza nieduże muzeum, a miłośników fotografii specjalne bryczki zabiorą na fotosafari. W Gospodzie 8 Ryb mieszczącej się przy kompleksie można spróbować wyśmienitych ryb z Doliny Baryczy, a w sąsiedztwie znajduje się 4 gwiazdkowy hotel.
fot. Łukasz Gościniak
Wzgórze Joanny – Wieża Odyniec - leśny rezerwat przyrody na południe od Milicza, z najwyższą częścią wzniesienia położonego na wysokości 230 m n.p.m. Na wierzchołku wzniesienia stoi zameczek myśliwski z 1850 roku z wieżą widokową.
fot. Łukasz Gościniak
Wiatrak Bronisław w Duchowie – Chata Młynarza - Jest to drewniany wiatrak zbudowany w 1671 roku o konstrukcji ryglowej, podbity od zewnątrz deskami. Jest to koźlak z czterołopatowymi śmigłami, ścianą przednią i o dachu dwuspadowym, podbity gątami Wnętrze Chaty to żywa wystawa poświęcona młynarstwu, tkactwu oraz sprzętom gospodarstwa domowego. Obiekt edukacyjny oraz atrakcja turystyczna. Znajduje się w niej mnóstwo narzędzi i akcesoriów, których niegdyś używano w pracach domowych, na roli czy do produkcji mąki.
fot. Łukasz Gościniak
Wnętrze Chaty Młynarza, fot. Łukasz Gościniak
opracowanie: UMiG Milicz
zdjęcia w galerii: archiwum gminne, Łukasz Gościniak, Szymon Nitka Znajkraj