O nas

Zielona Strefa Aktywności 

Można tu aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, co sprzyja poprawie zdrowia i kondycji fizycznej. Można także się zrelaksować oraz zintegrować, ponieważ Strefa wyposażona została m.in. w liczne ławki stalowe, ławki modułowe, ławo – stoły z blatem lub z szachami oraz grill żuraw.

Na terenie ZSA znajdują się także:

  1. Place zabaw wyposażone m.in. w: zjeżdżalnię tubową, piramidę linową, łódź podwodną, huśtawkę wahadłową, bocianie gniazdo, ściankę bulderingową, gry
    i zabawy uliczne itd.
  2. Siłownia zewnętrzna wyposażona m.in. w: orbitrek, twister, biegacz itd.
  3. Tor pumptruck. Na terenie ZSA znajduje się wypożyczalnia sprzętu, gdzie można za darmo wypożyczyć m.in.: rolki, hulajnogi, rowery.

Innowacyjnością jest także zielona ładowarka solarna, położona w centralnej części Strefy. Wyglądem przypomina drzewo, zamiast liści zamontowane są panele słoneczne, które pobierają energię słoneczną, przetwarzają i kumulują ją na darmowy prąd. Dzięki temu ludzie mogą za darmo naładować swoje telefony i tablety, napompować opony w rowerze, czy wysłuchać krótkiej informacji nt. Gminy Zawonia.

 

Zielona Strefa Aktywności w Zawoni, fot. arch. gminy.

 


 

Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni 

 

W wyniku bardzo udanej inwestycji, zachowano zabytkowy charakter obiektu, ale też stworzono wielofunkcyjną i przyjazną przestrzeń, na którą składają się m.in.: imponująca sala widowiskowo-kinowa na ponad 200 miejsc siedzących ze sceną, profesjonalnym oświetleniem, nagłośnieniem i zapleczem, strefa tworzenia, czyli pracownie warsztatowe m.in. plastyczna, fotograficzno-filmowa, pracownia dla malucha oraz multimedialna, a także strefa spotkań i integracji, w której funkcjonują wydzielone kąciki o wdzięcznych nazwach „Poczytajka”, czy „Wolna Chwilka”. W odrestaurowanej wieży powstała „Galeria po schodach". W salach odbywają się zajęcia dla wszystkich grup wiekowych m.in. akademia kodowania, kreacje, warsztaty z przyrodą, ceramika, warsztaty teatralne, czy taekwondo. Nowy GOK przyciąga nie tylko mieszkańców barwnymi kolorami i wspaniałymi koncertami.

 

Dawny kościół ewangelicki przekształcony na tętniący życiem ośrodek kultury, fot. arch. gminy 

 


 

Kościół Parafialny pw. św. Jadwigi w Zawoni

 

Wzniesiony w 1683r. jednonawowy, murowany; należący do dekanatu Trzebnica. Powstał u schyłku XVII w. zastępując świątynię z XVI w. Zbudowany w stylu barokowym. Aktualny wystrój świątyni pochodzi w większości z XVIII w. Budynek murowany, jednonawowy, z wieżą umiejscowioną przy pd. ścianie prezbiterium o podstawie 9x9 m. i  wys. 30 m., wzniesioną w II poł. XVII w. Kościół był konsekrowany w 1696r. We wnętrzu późno barokowym mieści się ołtarz główny nieznanego autorstwa z obrazem św. Jadwigi. Po przeciwnej stronie ołtarza znajdują się głosowe organy zbudowane przez świdnicką firmę Schlag. W prezbiterium mieści się ciekawa figura św. Jana Nepomucena. Ołtarze boczne i balaski są w stylu neogotyckim oraz pochodzą z końca XIX w. Na ścianach bocznych, umiejscowione są obrazy drogi krzyżowej, których początek datuje się na I połowę XX w.

 


 

Wzgórze Prababka 

 

Bajeczne miejsce usytuowane na wzniesieniu 223 m n.p.m. o nachyleniu terenu do 16% i długości podjazdu 350 m. Znajduje się ono na trasie pomiędzy Radłowem a Skotnikami. Stanowi ono nie lada wyzwanie zarówna dla zawodowców jak i amatorów dwóch kółek.

 

 

  Najtrudniejszy podjazd w Kocich Górach, pomiędzy Radłowem a Skotnikami, o dlugości 350 m. Fot. Łukasz Gościniak

 


Wzgórze Cielętniki z najwyższym punktem n.p.m. w gminie Zawonia - 245 m n.p.m.

 

 

Wzgórze Cielętnik  lotu ptaka, fot. archiwum gminne 

 


Winnica Michlewicz | Cielętniki 

Pierwsza winnica w gminie Zawonia, położona jest w malowniczej okolicy Wzgórz Trzebnickich, nieopodal Zawoni, gdzie tradycje winiarskie mają swój początek w XIII w. Kasia i Michał, właściciele winnicy, chcąc propagować winiarstwo w Polsce, postawili na uprawę szlachetnych odmian Vitis Vinifera, które świetnie się przyjęły i odwdzięczają się wspaniałymi winami. W swojej uprawie mają takie szczepy jak Pinot Noir, Zweigelt, Dornfelder, Chardonnay, Riesling i jedyną hybrydę Souvignier Gris. Winnica jest przygotowana do przyjmowania gości więc można ją odwiedzić i osobiście poczuć winny klimat. W winnicy można zorganizować przyjęcie prywatne lub wziąć udział w organizowanych wydarzeniach, tj. "Spotkanie Winnym Klimacie. Kupalnocka." (czerwiec). Winnica jest MIEJSCEM PRZYJAZNYM ROWERZYSTOM.

 

 Właściciele Winnicy Michlewicz na tle upraw winorośli, fot. archiwum prywatne

 


 

Kurhany (cmentarzysko amfor kulistych) w Niedarach

 

Cmentarzysko kultury amfor kulistych jest starsze od piramid. Do dziś przetrwały tylko trzy kurhany: jeden w stanie idealnym, drugi częściowo zniwelowany i trzeci, największy z rozkopanym wnętrzem. Prowadzone tam badania archeologiczne ujawniły, że wewnątrz znajdują się kamienne konstrukcje skrywające pochówki sprzed 3500 lat. Ciała zmarłych składano w kamiennych konstrukcjach wraz z ich dobytkiem.

 

fot. archiwum gminne 

 


 

Polana Grochowska, Dąb Grochowski i Mokradła (zbiorniki małej retencji)

Gminę Zawonia charakteryzuje duże zalesienie, ponieważ lasy zajmują prawie 40% jej powierzchni. Z części kompleksu leśnego w Grochowej utworzono użytek ekologiczny – Polanę Grochowską. Występuje tam bogaty skład gatunkowy roślinności, co czyni ją najcenniejszym zbiorowiskiem na terenie gminy. Jest tam także wytyczona ścieżka przyrodnicza pn. Storczyk o dł. 5 km. Tematyką ww. ścieżki jest fauna i flora oraz osobliwości przyrodnicze takie jak dąb szypułkowy, zwany Dębem Grochowskim, który uznany został za pomnik przyrody. Zaraz za Polaną rozciągają się mokradła, które powstały dzięki środkom unijnym z „Kompleksowego projektu (…) mała retencja nizinna (…)”. Dzięki zbiornikom małej retencji , poprawie ulegają warunki glebowe oraz mikroklimatyczne w lasach, a tym samym następuje poprawa kondycji drzewostanów. Zbiorniki te stają się także leśnym hitem przyciągając spacerowiczów, amatorów jazdy konnej, sportowców, czy fotografów, gdyż wykorzystuje się ich atrakcyjne położenie oraz promuje się je jako turystyczną destynację.

 

Polana Grochowska fot. archiwum gminne 

 

wiekowy dąb, fot. archiwum gminne

 

Mokradła z lotu ptaka, fot. archiwum gminne

 

 


 

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w Złotówku

Ośrodek powstał w 2001 roku na podstawie Uchwały Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Bazę Ośrodka stanowi obwód łowiecki o powierzchni 7655 ha, w tym 5299 ha rewirów leśnych zlokalizowany w Nadleśnictwie Oleśnica na terenie RDLP Wrocław. Podstawowym celem Ośrodka jest prowadzenie badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych ze studentami w oparciu o prawidłowo prowadzoną gospodarkę łowiecką i leśną, a także prowadzenie szerokiej działalności edukacyjnej wśród dzieci, młodzieży, myśliwych i leśników.

Ośrodek dysponuje 22 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych. W kwaterze myśliwskiej można spędzić nie tylko urlop, ale również zorganizować uroczystości okolicznościowe, szkolenia, konferencje imprezy integracyjne oraz polowania indywidualne i zbiorowe. Posiłki przygotowywane są na życzenie gości, podawane w przepięknej, stylowej jadalni z kominkiem.

W pobliżu znajdują się atrakcje turystyczne takie jak użytek ekologiczny Polana Grochowska, a także ruiny kwatery myśliwskiej (nazywanej zamkiem myśliwskim) gdzie miał bywać Herman Göring. W samym zaś środku kompleksu leśnego, pomiędzy miejscowościami Łuczyna, Ludgierzowice i Złotów znajdują się najwyższe w okolicy wzniesienia nazywane Małymi Bieszczadami. Najwyższy szczyt – Dębiak ma wysokość 237 m.n.p.m.

 

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego, fot. archiwum gminne 

 


 

Zespół pałacowy w Czachowie

Przepiękny i dobrze zachowany zespół pałacowy (pałac i park) z przełomu XIX/XX w. Pałac pięknie widać z drogi. Niestety brak możliwości zwiedzania wewnątrz.

 

fot. archiwum gminne 

 


 

Drewniany kościół w Złotowie

Kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, dawniej kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny, drewniany z 1754 r. Kościół został wpisany do rejestru zabytków decyzja nr 1041 z dnia 23.01.1964 roku, jako zabytek architektury sakralnej oraz opisanym w "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce". Kościół wzniesiony został na podmurówce z kamienia polnego, w rzadko spotykanej na terenie Dolnego Śląska konstrukcji zrębowej. Kościół orientowany, jednoprzestrzenny, na rzucie wydłużonego prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od zachodu do kościoła przylega wieża o konstrukcji słupowo – ramowej, oszalowana. Przy południowej ścianie nawy dwie kruchty, przy północnej – zakrystia. Kościół nakryty jest stromym, dwuspadowym dachem. Do 1945 r. obiekt użytkowany był jako ewangelicki kościół parafialny, następnie przejęty został przez parafię katolicką w Zawoni. Zewnętrzne ściany budynku o grubości 17 cm wykonane są z belek drewnianych, ciosanych w formie konstrukcji wieńcowej (zrębowej) z ostatkami. Ściany zewnętrzne osadzono na podwalinach drewnianych. Łączenie belek  na długości wykonano za pomocą słupów łączących. Ściany wieży wykonano jako słupowo-ryglowe, drewniane obudowane od zewnątrz deskami gr. 25 mm.  Konstrukcję dachu obiektu stanowi więźba drewniana. Konstrukcję można opisać jako płatwiowo-jętkową (z dwoma jętkami) ze ściągami w postaci belek stropu pod strychem. Połączenie poszczególnych elementów w węzłach realizowane są na czopy z kołkami drewnianymi. Na budynku głównym kościoła wykonane jest pokrycie z blachy stalowej ocynkowanej. Na wieży wykonane jest pokrycie z blachy miedzianej.

 

 fot. archiwum gminne 


 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...