O nas

Zespół Pałacowo Parkowy 

W skład tego ogromniastego obiektu wchodzą odrestaurowane ruiny kilku wiecznego zamku i zabytkowa baszta. Zgliszcza przeszłości okala 5 hektarów odnowionego parku. Turyści i mieszkańcy śmiało mogą korzystać z jego atutów. Naturalnie występujące stawy to nie wszystko. Rodziny mogą cieszyć się grillowaniem i piknikowaniem na wyznaczonym do tego  miejscu na wyspie. Odwiedzający mogą popływać kajakiem, złowić rybę, zrobić ślubną sesję plenerową, albo zagrać w boule. Dla mniej aktywnych pozostanie zwyczajnie cieszyć się obecnością przyrody i wyciszyć się przy uruchamianej o stałych porach fontannie. Zainteresowani dalszym odkrywaniem uroków Doliny Baryczy mogą tu także wypożyczyć rower i udać się na wycieczkę wyznaczonymi do tego ścieżkami.  Mimo tak licznych atrakcji, najmłodszych podróżników i tak pewnie najbardziej ucieszy plac zabaw dla dzieci.

W samym centrum ruin powstał podziemny lokal – „Restauracja Zamkowa”. Turyści chętnie korzystają z oferowanego w tym miejscu menu dań kuchni polskiej i włoskiej. Nie kierujcie się tam jednak z myślą uzyskania materiałów informacyjnych o regionie. Na baszcie, zaistniał w tym celu specjalny punkt informacji turystycznej „Baszta”. Odwiedzający i lokalsi, mogą wypożyczyć tam kajaki, zakupić gadżety lokalne lub zadać inne nurtujące ich pytania dot. oferty turystycznej.

 

 

fot. archiwum gminne

  


Żmigrodzki Rynek

 

Centrum odnowionego Rynku stanowi  zabytkowa Kolumna Maryjna. Nieopodal niej, znajduje się wzbudzający trwogę pręgierz. Nieużywany od starych czasów, stanowi wyjątkowe dopełnienie „Serca Żmigrodu”. 

Rynek jest szczególnie urokliwy latem i zimą. W gorącą porę roku możemy zaznać odświeżenia pod zraszaczem wodnym z mgiełką. W tym okresie w godzinach wieczornych wiele osób przychodzi tutaj wraz z dziećmi. Fontanna mieniąca się w rozmaitych kolorach stanowi nadzwyczajną atrakcję dla każdego malucha. W zimę za to Żmigrodzianie i turyści chętnie robią sobie zdjęcia na tle Świątecznych dekoracji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się – rok w rok – Żmigrodzka choinka.

 

fot. archiwum gminne

 


Kościół św. Stanisława Kostki

 

Świątynia wybudowana w latach 1854–1861. Założona została na planie krzyża łacińskiego. Hermann Friedrich Waesemann, zaprojektował ją w stylu neogotyckim. Kościół murowany, zbudowany z cegły. Przyciąga oko przechodniów i turystów.

 

fot. archiwum gminne

 


Kościół Rzymskokatolicki Pw. Trójcy Świętej

 

Wzniesiony w 1595-1601 roku przez budowniczego Jerzego Brucknera.  Odbudowano go po pożarze z 1702 w 1723 roku, a później odnowiono w XIX wieku.  Stanowi budowlę murowaną, orientowaną, posiadająca obecnie kształt trzynawowej bazyliki, z wydłużonym prezbiterium zamkniętym poligonalnie. Odwiedzający mają okazję usłyszeć organy, które funkcjonują w kościele od ponad 100 lat.

 

fot. archiwum gminne

  


Ogrody Bioróżnorodności

 

Ten przyrzeczny azyl, zagospodarowany został na wzór włoskiego parku w Casalmoro i francuskiej Norges-la-Ville. Wobec tego miejsce to spełnia różnorodne funkcje. Odwiedzający mogą skorzystać ze „zdrowotnych ścieżek pieszo-rowerowych”. Często spotyka się tu ludzi uprawiających rozmaite sporty. Bieganie, jazda na rowerze, nordic walking. Dostępne kładki pozwalają turystom w wygodny sposób poruszać się po terenach podmokłych. Właściciele czworonożnych przyjaciół chętnie korzystają z placu zabaw dla psów „PSIGRÓD”. Wędkarze natomiast chętnie używają ogólnodostępnych pomostów. Nieopodal „Ogrodów Bioróżnorodności” znajdują się; food truck z autorskimi burgerami „Pan Japa Street Food” i plac zabaw dla dzieci.

Stworzenie ekologicznego azylu, oprócz rekreacji, miało też inny ważny cel. Istotnym aspektem było wzbogacenie bioróżnorodności gatunkowej roślin i zwierząt żyjących w Dolinie Baryczy. To poskutkowało zwiększeniem świadomości ekologicznej bywalców.

 

fot. archiwum gminne

 


 OSiR i Aquagród

 

Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR) zapewnia wiele aktywnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odwiedzający mogą skorzystać z odnowionego skateparku, ścianki wspinaczkowej, parku linowego, a także placu zabaw dla dzieci. Fani sportów zespołowych mogą wygodnie usiąść na trybunach i kibicować podczas meczu piłki nożnej. Bardziej aktywni chętnie skorzystają z ogólnodostępnego boiska do siatkówki plażowej.  Dodatkowo Żmigrodzianie od niedawna mogą pochwalić się nowym boiskiem z certyfikatem FIFA. Dla wielu stanowi to obiekt warty zobaczenia.

Każdego lata przyjezdni mają okazję popluskać się w Aquagrodzie. Na otwartym obiekcie można znaleźć basen sportowy i rekreacyjny. Ten drugi zapewnia  dwie darmowe zjeżdżalnie. Nikt nie zapomniał również o najmłodszych. Maluchy pod opieką rodziców, świetnie odnajdą się w brodziku. Znużeni pływaniem mogą skorzystać z wielofunkcyjnego boiska albo po prostu odpocząć na dużym terenie zieleni.

Obiekt jest MIEJSCEM PRZYJAZNYM ROWERZYTSOM 

 

fot. archiwum gminne

   


 Ścieżki rowerowe

 

Miłośnicy kolarstwa systematycznie odwiedzają Żmigrodzkie ścieżki rowerowe. Gmina Żmigród może pochwalić się licznymi drogami dla rowerzystów. W łącznym bilansie tworzą one pasma rowerowe o długości  ponad 142 km! Ta liczba wciąż rośnie.

Zadbano o to, żeby jak najwięcej szlaków znajdowało się w towarzystwie natury. Wiele z nich przebiega przez największy w kraju park krajobrazowyDolina Baryczy”. Bogactwo gatunkowe  roślin i zwierząt wzbogaci więc doznania turystyczne niejednego kolarza.

W 2021 r. został ogłoszony Żmigrodzki Rok Rowerowy. To właśnie w tym czasie przypada największy rozwój oferty rowerowej miasta. Ogólnodostępne stały się jednoślady na wypożyczenie. Obecnie istnieje 10 całodobowych punktów, w których można wypożyczyć rower za pomocą aplikacji telefonicznej.

 

 

fot. archiwum gminne

  


Olszyny Niezgodzkie

 

Prawie 40-letni Rezerwat Przyrody o wielkości  ponad 70 hektarów, stanowi idealny teren dla każdego Miłośnika przyrody. Znajduje się zaledwie 14 km od Żmigrodu. Odwiedzający mogą zobaczyć tam bogatą  florę i faunę. Miejsce liczy sobie aż 276 gatunków roślin. Przechadzając się, trzeba jednak uważać, bo wiele z nich jest pod ochroną. Szczególnie interesujące wydają się 100-letnie drzewostany olszowe i dęby szypułkowate. Najbardziej okazały dąb liczy sobie aż 675 cm w obwodzie i stanowi pomnik przyrody.

Olszyny Niezgodzkie to ostoja dla licznych ssaków i płazów. Ostatnio zadomowiły się tam bobry. To zwierzę jest szczególnie ważne dla rezerwatu. Bobry stanowią nadzieje na poprawę trudnych warunków, z jakimi mierzy się  przyroda w gorące miesiące roku.

 

fot. archiwum gminne

 


Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej

 

30-letnie Gospodarstwo Rybackie rodziny Raftowicz,  może pochwalić się utartymi recepturami i niesamowitą trafnością w kubki  smakowe gości. Częścią gospodarstwa jest Karczma Rybna. To właśnie tam miłośnicy „dobrej ryby”, powinni nakarmić swoje brzuchy. Odwiedzający na miejscu mogą liczyć m.in. na zupę rybną, pierogi karpiowe, halibuta, tradycyjne przetwory i dziczyznę. Właściciele zadbali również o systematyczną sprzedaż żywych ryb. Zakochani w Milickim karpiu, będą więc mogli zabrać go do domu.

Pasjonatom często nadarza się tutaj okazja, aby wziąć udział w zawodach wędkarskich lub pozostać uczestnikiem kulinarnych warsztatów. Odwiedzający to miejsce pozostają więc pochłonięci nie tylko aromatem dań. Urokliwe widoki stawu, które możemy obserwować z samego wnętrza Karczmy Rybnej, wprawiają człowieka w błogi spokój. Środek karczmy został zaprojektowany w odniesieniu do regionalnych tradycji. W końcu na samym wejściu wita nas „kominek-ryba” i bar stylizowany na łódź rybacką.

 

fot. archiwum gminne

 


Żmigrodzki Szlak Smoków

 

A wszystkim tym atrakcjom przyglądają się Żmigrodzkie smoczki! Odwiedzający, którzy planują załatwić sprawę w urzędzie, na swojej drodze spotkają Smoka Urzędnika. Ci natomiast, przybywający w bardziej aktywnych celach, będą mieli okazję natrafić na Smoka Przyrodnika. Ta wrocławska inspiracja całkowicie podbiła serca lokalsów i przyjezdnych!

 

 fot. archiwum gminne

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...